12/02/2023
Spacers 6 9 10 11 - 36 -
Phoenix Stars 16 20 24 22 - 88 -

Άνετη επικράτηση των Phoenix Stars!

Από την πρώτη στιγμή του παιχνιδιού φάνηκε η πολύ καλή συνεργασία των Stars τόσο στην επίθεση όσο και στνη άμυνα καθώς τα πολλά καλάθια τους στνη επίθεση τους έδωσαν το προβάδισμα που ήθελαν αλλά και η καλή τους άμυνα τους έδωσε την ασφάλεια που χριεαζόντουσαν. Από την άλλη οι Spacers μουδιασμένοι ακόμα από ένα κακό ξεκίνημα έμειναν αρκετά πίσω στο σκορ από νωρίς.

Το καλό σερί των Stars συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο ο Μόκκας έδειξε την ευστοχία και κατάφερε να πετύχει τους περισσότερους πόντους για την ομάδα του ανεβάζοντας έτσι ακόμα περισσότερο την διαφορά. Οι Spacers προσπάθησαν να παίξουν ένα γρήγορο παιχνίδι το οποίο εν μέρη δούλεψε χάρης στα καλάθια του Τζίγκα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τους Spacers να προσπαθούν ακόμα περισσότερο για να πάρουν τα μέγιστα από αυτό το παιχνίδι καθώς η επίθεση τους γινόταν όλα ένα και καλύτερη , με την άμυνα όμως να είναι το αδύναμο σημείο τους. Ο Ελευθερίου έδωσε ρεσιτάλ στο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας το ένα καλάθι πίσω από το άλλο δίνοντας στην ομάδα του ένα δυνατό προβάδισμα.

Οι προσπάθειες των Spacers κορυφώθηκαν στα τελευταία λεπτά αλλά η ζημιά που είχε γίνει στην άμυνα ήταν αρκετά μεγάλη και δεν μπόρεσαν ποτέ να ανακάμψουν. Έτσι η νίκη πέρασε στα χέρια των Phoenix Stars με τελικό σκορ 36-88.

MVP του αγώνα είναι ο Αλέξανδρος Μόκκας ο οποίος πέτυχε 17 πόντους και πήρε 5 ριμπάουντ καθώς επίσης μοίρασε και 3 ασίστς.

Ενώ για τους Spacers πρωταγωνιστής είναι ο Κωνσταντίνος Τζίγκας ο οποίος έβαλε και αυτός 17 πόντους και μάζεψε και αυτός 5 ριμπάουντ.

Spacers: Τζίγκας 17 (1) , Γκλαβέρης 2 , Αθανασιάδης 2 , Μασμανίδης , Παπανικολάου 5 (1) , Ραφαηλίδης 7 (1) , Μυγδάκος 3 (1)

Phoenix Stars: Χασιώτης 11 (1) , Εφραιμίδης 5 (1) , Μόκκας 17 (1) , Τερμεντζής 6 , Σαμούτης , Στρουζας 10 , Νεραντζάκης 13 , Ελευθερίου 23 (1) , Δικμπασάνης 3 (1)