09/02/2022
Τεμπελχανάδες 19 19 13 20 - 71 -
Drunk Kings 12 13 4 10 - 39 -

Άνετη νίκη για τους Τεμπελχανάδες!

Δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Drunk Kings οι πολύ καλοί και… μαζεμένοι Τεμπελχανάδες, με την παρέα του Μακαρίτη να επικρατεί με το τελικό 71-39, σε μια αναμέτρηση που είχαν τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος.
Με πέντε εύστοχα τρίποντα ξεκίνησε ο πολύ όμορφος αυτός αγώνας στο κλειστό του Περιστερίου, με τους Λιντέρη, Κοττά, Μακαρίτη και Δημαρά να… πυροβολούν για το 19-12 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος, με τους Τεμπελχανάδες μπροστά.
Με την πρώτη δοθείσα ευκαιρία οι Τεμπελχανάδες έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και προσπάθησαν να αυξήσουν τη διαφορά, πράγμα που κατάφεραν με τον Δημαρά σε εξαιρετικό βράδυ. Ο Κοττάς και ο Λιντέρης έβρισκαν λύσεις έξω από τα 6.75 και κράτησαν τους Kings στο παιχνίδι προς στιγμήν, με το ημίχρονο να κλείνει στο 38-25.
Ο Κοττάς συνέχισε να αποτελεί την κυριότερη και ίσως… μοναδική απειλή από ένα σημείο και μετά για τους Kings, οι οποίοι θέλησαν αλλά δεν κατάφεραν να μειώσουν το σκορ, καθώς ο Μακαρίτης ήταν για άλλη μια φορά κομβικό για τους ροζ και βοήθησε ώστε το δεκάλεπτο να κλείσει στο 51-29.
Η τελευταία περίοδος λειτούργησε ως μια καλή ευκαιρία των δύο ομάδων να τρέξουν και να βγάλουν ωραίες φάσεις, με το αποτέλεσμα να έχει κριθεί εν πολλοίς, με τους Τεμπελχανάδες να κλείνουν το πολύ καλό γι αυτούς παιχνίδι στο 71-39.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Μακαρίτης με 29 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα λάθος. Από Drunk Kings ξεχώρισε Ο Λεωνίδας Κοττάς με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και ένα λάθος.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 23/55 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 4/9 βολές, 38 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 11 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 7 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/25 δίποντα, 8/33 τρίποντα, 3/8 βολές, 36 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 16 λάθη.