29/10/2023
Mandra Heat 8 11 24 11 - 54 -
Valhalla Phantoms 20 21 24 12 - 77 -

Άνετη νίκη με ωραίο μπάσκετ οι Valhalla Phantoms!

Την πέμπτη τους νίκη σε έξι παιχνίδια πέτυχαν οι Valhalla’s Phantoms το απόγευμα της Κυριακής, σε ένα παιχνίδι που επέβαλαν τον ρυθμό τους από την αρχή και παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ κατά διαστήματα, επικράτησαν άνετα με 54 – 77 απέναντι στην Mandra Heat.

Οι Phantoms πήραν τον έλεγχο από το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με συνεχόμενους αιφνιδιασμούς και με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Γεωργακά, Τσινιόκα και Φλάκα να σκοράρουν από 4 πόντους, ξέφυγαν με 8 – 20. Η Μάνδρα που επιδόθηκε σε πολλά άστοχα τρίποντα, είχε μόνο τον Θωμά να βρίσκει στόχο, σκοράροντας και τους 8 πόντους της ομάδας του.

Με τον ίδιο τρόπο και κυλούσε και η δεύτερη περίοδος, με την Μάνδρα να αντιμετωπίζει προβλήματα και στις δύο πλευρές του γηπέδου και τη διαφορά να πηγαίνεις στο + 22 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Θωμάς(5) και Μώλος(4) πάλευαν στην επίθεση των Κόκκινων, ενώ για την Valhalla που είχε πολυφωνία στην επίθεση, ξεχώρισε η τριάδα Κότσιρα, Κρινή και Φλάκα που πέτυχαν από 4 πόντους, με τον Παπαϊωάννου να σημαδεύει σωστά από τα 6.75.

Απολαυστικό από σκορ και θέαμα ήταν το τρίτο ισόπαλο δεκάλεπτο(24-24), με τους φιλοξενούμενους να μην απειλούνται και να κρατούν διαφορά 22 πόντων. Ο Θωμάς έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι με πέντε τρίποντα και 19 πόντους συνολικά για την Mandra Heat, προσπαθώντας να μειώσει για την ομάδα του, όμως τα Φαντάσματα με τις παλιοσειρές Κρινή(8) και Γεωργακά(6) να αναλαμβάνουν την πρωτοβουλία στο σκοράρισμα, διαμόρφωσαν το 43 – 65.

Η Μάνδρα πατούσε καλύτερα στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και με πρώτο βιολί τον Σιώκη με 7 πόντους και τον Μώλο να προσφέρει 3, κατάφερε να μειώσει μέχρι τους 17, για να έρθουν Κότσιρας και Κρινής με 4 συνεχόμενους , να διαμορφώσουν το τελικό 54 – 77 και την Valhalla να ανεβάζει το ρεκόρ της στο 5-2.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Βικέντιος Τσινιόκα με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σαράντης Θωμάς με 34 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Μάνδρα είχε 10/27 δίποντα, 9/35 τρίποντα, 7/11 βολές, κατέβασε 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ , έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 19 λάθη.

Οι Phantoms είχαν 35/66 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4/8 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Mandra Heat(Μανήσαλης): Δρακόπουλος 2, Θωμάς 34, Μπακάλης 2, Μώλος 9(11ρ.), Σιώκης 7(9ρ.),Τσιάβος.

Valhalla’s Phantoms (Γεωργακάς): Γεωργακάς 10, Δρόσος 4, Κοκόλας 6, Κρινής 22, Κυριακουλάκος 2, Κότσιρας 8, Μπασαδήμας (10 ρ.), Παπαϊωάννου 3, Τσινιόκα 10(11ρ.), Φλάκας 12.

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα και η συνέπεια που δείχνουν οι φετινοί Phantoms.