05/05/2023
TECHbuddy 19 24 17 20 - 80 -
Peteenagers BC 8 15 13 14 - 50 -

Άνετη επικράτηση των TechBuddy

Το ροζ φύλλο πανηγύρισε η ομάδα της TECHbuddy έναντι των Peteenagers. Μετά από 40 λεπτά όμορφου και γρήγορου μπάσκετ, η λήξη της αναμέτρησης έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να πανηγυρίσουν την επικράτηση με το τελικό σκορ 80-50!
Στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα της TECHbuddy μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έχοντας πλουραλισμό στο επιθετικό κομμάτι, με κύριο εκφραστή τον Λιούρδη με 5 πόντους σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού, έκλεισε το δεκάλεπτο με διψήφια επίπεδα διαφοράς (19-8). Από πλευράς Peteenagers, το σκοράρισμα μοιράστηκε ανάμεσα στους παίκτες της ομάδας.

Στη δεύτερη περίοδο, συνεχίστηκε η ίδια κατάσταση με την TECHbuddy να αποδίδει ωραίο μπάσκετ με όμορφες συνεργασίες μεταξύ των παικτών της και τους Peteenagers, ελλείψει δυνάμεων και λύσεων από τον πάγκο, να προσπαθούν να κρατήσουν τη διαφορά σε λογικά επίπεδα. Έτσι αναπόφευκτα, οδηγηθήκαμε στην ανάπαυλα με το σκορ να αγγίζει τα όρια του Double- Score (43-23). Το δίδυμο Λιούρδη- Αγγελόπουλου κυριάρχησε σε αυτό το διάστημα με 5 και 7 πόντους αντίστοιχα, ενώ από πλευράς Peteenagers κάποιες εκλάμψεις επιθετικά του Λέζου οδήγησαν τους φιλοξενούμενους στο σκοράρισμα.

Στην τρίτη περίοδο, οι Peteenagers προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά εκμεταλλευόμενοι το νωθρό ξεκίνημα των αντιπάλων τους. Ωστόσο, η αστοχία από την περίμετρο σε συνδυασμό με το πέρασμα του χρόνου και την έλλειψη δυνάμεων, έδωσαν την ευκαιρία στην TECHbuddy να βρει εκ νέου τα πατήματά της και να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό με το πρώτο ημίχρονο. Έτσι, το δεκάλεπτο έκλεισε με τη διαφορά να αυξάνεται στο +24 (60-36). Ο Αγγελόπουλος με 6 πόντους από πλευράς TECHbuddy και ο Ασπρούλιας με 4 πόντους από πλευράς Peteenagers ξεχώρισαν για τις ομάδες τους.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο είχε χαρακτήρα διαδικαστικό, με τις 2 ομάδες να δοκιμάζουν πράγματα και συστήματα για το υπόλοιπο της διοργάνωσης και να αφοσιώνονται η καθεμία στους στόχους που έχει, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 80-50, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Το σκοράρισμα σε αυτό το διάστημα μοιράστηκε ανάμεσα στους παίκτες και των 2 ομάδων.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Λιούρδης, ο οποίος σημείωσε Double- double με 12 πόντους και 18 ριμπάουντ (6-12). Εκτός αυτών, είχε 5 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 29:40 λεπτά συμμετοχής. Από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Μέμος Λέζος με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ (6-3), 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 31:05 λεπτά συμμετοχής.

TECHBUDDY: Αγγελόπουλος 19, Βαλέρης 6, Γεράνιος 2, Γεωργιόπουλος 8, Γιαννακόπουλος 10, Λαγοπάτης 9, Λιούρδης 12 (18 ριμπ.), Μπόχαλης 6, Παπαδημητρόπουλος 8.
PETEENAGERS: Ασπρούλιας 10, Δημητριάδης 5, Διαμαντόπουλος 5, Δρουγούτης 7, Λέζος 12 (9 ριμπ.), Παπαγιάννης 2, Πετρόπουλος, Χατζαντώνης 9 (7 ριμπ.).