12/02/2024
Somalia Pirates 7 14 8 13 - 42 -
Gran Μανάρια 24 19 30 16 - 89 -

Άνετη νίκη τα Gran Μανάρια με φοβερό και τρομερό Καραμάνο!

Ο Τάσος Καραμάνος έκανε τρομερά πράγματα κόντρα στους Somalia Pirates πετυχαίνοντας triple double με 21 πόντους, 21 ριμπάουντ και 12 ασίστ και βοήθησε τα μέγιστα ώστε τα Gran Μανάρια να φτάσουν σε μία ευρεία νίκη με 42-89. Οι φιλοξενούμενοι από το ξεκίνημα είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και έφτασαν στις 7 νίκες πλέον (7-9), με τους Πειρατές να μην μπορούν σε κανένα σημείο του ματς να φανούν ανταγωνιστικοί, γνωρίζοντας την 11η ήττα τους (3-11).

Τα Μανάρια από τα πρώτα λεπτά έδειχναν πως λειτουργούσαν καλύτερα από τους αντιπάλους τους, οι οποίοι ήταν πάρα πολύ άστοχοι. Ο Καραμάνος έδειχνε ιδιαίτερα ορεξάτος να βοηθήσει την ομάδα του και με τη συνεισφορά του να είναι μεγάλη, το σκορ έφτασε στο 2-20! Η πιεστική άμυνα των φιλοξενούμενων και τα πολλά λάθη που έκαναν οι Somalia Pirates είχαν ως αποτέλεσμα μετά το πέρας της πρώτης περιόδου να έχουν πετύχει μόλις 7 πόντους (7-24).

Ο Ντζόγιας κάπως προσπάθησε να βελτιώσει την επιθετική εικόνα της ομάδας του, αλλά ο Καραμπούλας, από την άλλη, έβαλε δύσκολα στην αντίπαλη άμυνα και το +20 ήρθε από τα χέρια του (13-33). Στη συνέχεια ανέλαβε δράση και ο Ισίδωρος Τσίγκος, ο οποίο έβαλε πολλά σουτ μέσης απόστασης και έδωσε την βοήθεια του ώστε το σκορ του ημιχρόνου να γράφει 21-43.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός παρέμεινε ίδιος απο την πλευρά των φιλοξενούνων. Ο Καραμάνος έβαζε, μοίραζε και κατέβαζε, ενώ και ο Ισίδωρος Τσίγκος συνέχισε τον… χαβά του, με την απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες να ξεφεύγει (27-70). Οι Somalia Pirates εξακολουθούσαν να έχουν κακή εικόνα και στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου τα Gran Μανάρια είχαν φτάσει στο 29-73.

Όπως είναι λογικό με αυτή τη διαφορά, το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.  Πλέον απέμενε να δούμε που θα σταματήσει το «κοντέρ» και η τελική διαφορά βρέθηκε στους 46 πόντους, με τα Gran Μανάρια να φτάνουν στην επικράτηση με 42-89.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Καραμάνος με 21 πόντους, 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 21 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους Somalia Pirates ξεχώρισε ο Ευάγγελος Ντζόγιας με 13 πόντους, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ.

Οι Somalia Pirates μέτρησαν 16/46 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 4/13 βολές, 30 ριμπάουντ, αλλά και 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 23 λάθη και 3 μπλοκ. Τα Gran Μανάρια είχαν 29/54 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 10/15 βολές, 47 ριμπάουντ, 30 ασίστ, όπως και 15 κλέψιματα, 9 λάθη και 1 μπλοκ.

Somalia Pirates (Βελιβασάκης): Γιαννοσπύρος Τ., Γιαννοσπύρος Λ. 8(8ρ.), Νικολουζάκης, Ντζόγιας 13(1ρ.), Ντούλης 11(3ρ.), Σταματέας 4(8ρ.), Στραβοπιεράκος 6(3ρ.)

Gran Μανάρια (Καμπόλης): Αλεξανδρίδης 15(2ρ.), Καμπόλης 2(5ρ.), Καραμάνος 21(21ρ.), Καραμπούλας 6(2ρ.), Λιάκος 6(3ρ.), Νερούτσος 2, Παπαευσταθίου 5(6ρ.), Σκληρός 7(4ρ.), Τσίγκος Α. 4(1ρ.), Τσίγκος Ι. 21(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Τάσου Καραμάνου.