Πασοκlahoma City Thunder 19 7 17 14 - 57 -
Aguanile 22 22 13 15 - 72 -

Άνετη και αήττητη η Aguanile!

4 έκανε τις νίκες της σε ισάριθμες αναμετρήσεις η Aguanile, καθώς επικράτησε σχετικά εύκολα της Πασοκlahoma στο Athens Sports Hall.

Ένα σπουδαίο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο πρώτο δεκάλεπτο με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης και τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα χάρη στα καλάθια των Καλαφάτη, Σιμιτσόπουλου και Σιαμπλή (19-22). Οι "μπλε" από την άλλη μεριά, δεν άφησαν τον αντίπαλο να ξεφύγει, αφού οι Καπέτσης και Κεφαλόπουλος τράβηξαν το κουπί στην επίθεση.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους μετέπειτα νικητές. Με βάση όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα, πολυφωνία στην επίθεση και επιμέρους σκορ 7-22, οι "κόκκινοι" εκτόξευσαν την διαφορά στο +18 (26-44) και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Τίποτα δεν πήγε καλά για τους γηπεδούχους, που "κόλλησαν" στην επίθεση, έκαναν πολλά λάθη και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο.

Η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Aguanile με πρωταγωνιστές τους Γκέγκιο, Συκαρά, Σιμιτσόπουλο και Ρούσσο συντήρησε την διψήφια διαφορά, προηγήθηκε στο 30' με 43-57 και έβαλε τέλος στην υπόθεση νίκη. Ο συγκινητικός Καπέτσης πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις για την Πασοκlahoma, όμως η γενική εικόνα της ομάδας δεν άλλαξε.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν κατέβασαν ταχύτητα. Οι Συκαράς και Καλαφάτης προσέφεραν ωραίες συνεργασίες, η άμυνα είχε και πάλι πρωταγωνιστικό ρόλο και το τελικό 57-72 δεν χρήζει κριτικής σχετικά με το νικητή. Οι γηπεδούχοι από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων και γνώρισαν την τέταρτή τους ήττα στο πρωτάθλημα σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σιαμπλής με double double και 21 πόντους (7/14 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 13 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 25/53 δίποντα, 1/19 τρίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 29/73 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 5/12 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 18 ασίστ.

Πασοκlahoma City Thunder: Αράπας, Γνάτης 9, Διαμαντόπουλος 2, Καπέτσης 29 (1), Κεφαλόπουλος 15, Λουκόπουλος, Συρίγος 2

Aguanile: Γκέγκιος 4, Καλαφάτης 8, Ρούσσος 15, Σιαμπλής 21 (2), Σιμιτσόπουλος 13, Συκαράς 11 (1)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.