19/09/2022
Elapuse BC 17 14 21 19 - 71 -
Reptors 8 9 23 11 - 51 -

Άνετη κι ωραία η Elapuse!

Τη Δευτέρα το βράδυ 19 Σεπτεμβρίου στο Αρένα, η Elapuse μπήκε με το δεξί στον τέταρτο όμιλο του κυπέλλου, επικρατώντας σχετικά άνετα με 71 – 51 απέναντι στους Toronto Rapetors.

Η Elapuse πήρε από το ξεκίνημα του παιχνιδιού τα ηνία του αγώνα και με το δίδυμο Σαραντόπουλου με 6 και Βλαντή με 5 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν την επίθεση, ξέφυγε με 16 – 8. Για τους φιλοξενούμενους Rapetors, ξεχώρισαν Παπανικολάου και Δόβας με 3 πόντους έκαστος.

Οι Rapetors μπήκαν πιο δυνατά στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να μειώσουν με 5 του Παπανικολάου και τρίποντο του Σακελλαρόπουλου, αλλά στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ήλεγξαν τα ριμπάουντ και με Κλαουδάτο – Πιτσιλή να βάζουν από 4 πόντους, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 31 – 17.

Εξαιρετικό το ξεκίνημα των Rapetors στην τρίτη περίοδο και με συνεχόμενα τρίποντα από Σακελαρόπουλο(2), Δόβα και τρεις ακόμα παίχτες να σκοράρουν, μείωσαν 40-34, ενώ ο Ζορμπάς με δύο βόμβες κρατούσε το προβάδισμα της Elapuse. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και με τον Ζορμπά να πυροβολεί από την περιφέρεια ακόμα δύο φορές , ανέβασαν την διαφορά στους 12(52-40).