02/04/2023
Ερυθρός Σταυρός 17 8 7 19 - 51 -
Hurricanes 8 18 22 12 - 60 -

Άνετη νίκη για τους Hurricanes!

Ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον ανάμεσα στον Ερυθρό Σταυρό και τους Hurricanes το βράδυ της Κυριακής στο Athens Sports Hall. Οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ χαλαρά, έπαιξαν για τη χαρά του αθλήματος και φαινόταν ξεκάθαρα ότι κανείς δε νοιάζεται για τη νίκη παρά μόνο για το παιχνίδι.

Ο Ερυθρός Σταυρός αν και κατέβηκε με πέντε παίκτες στο ρόστερ του ξεκίνησε φουριόζος το ματς με δύο τρίποντα του Κουτουζή και ένα του Κεραμιδά και προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 17-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Hurricanes είχαν σε τρομερή κατάσταση τον Γκυρτή και κατάφεραν να σκοράρουν αρκετά κερδίζοντας την περίοδο στο επιμέρους σκορ με 8-18. Οι παίκτες του Ερυθρού Σταυρού σταμάτησαν να είναι εύστοχοι και πήγαν στο ημίχρονο χάνοντας το προβάδισμα με το σκορ να είναι στο 25-26.

Στην τρίτη περίοδο ο Ερυθρός Σταυρός το πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να είναι όσο ανταγωνιστικός χρειαζόταν για να μείνει κοντά στο σκορ και οι Hurricanes πήραν μεγαλύτερο προβάδισμα δείχνοντας να τελειώνουν την υπόθεση νίκη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Γκυρτής είχε στήριγμα τον Περσίτσα και οι Hurricanes κατάφεραν να αντέξουν το ξέσπασμα του Κουτουζή, ο οποίος έκανε απίθανα πράγματα, αλλά ήταν πια αργά και το ματς έληξε με το 51-60 υπέρ των Hurricanes.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιώργος Γκυρτής με 22 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 6 κλεψίματα.

Ο Ερυθρός Σταυρός είχε 11/36 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 2/4 βολές, 42 ριμπάουντ και 15 ασίστ για 16 λάθη. Οι Hurricanes είχαν 20/59 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 5/8 βολές, 48 ριμπάουντ και 18 ασίστ για 14 λάθη.

Ερυθρός Σταυρός (Κουτουζής): Ασημομύτης 6, Κεραμιδάς 5 (1), Κολοβός 8, Κουτουζής 25 (7), Πάντζαλης 7 (1)

Hurricanes (Κοσυβάκης): Βασιλειάδης 8 (2), Γκυρτής 22 (1), Λατίφης 7 (1), Μακρής 3, Περσίτσας 14 (1), Ρούσσος, Σακελλαρίου 4, Ταμιωλάκης 2

Τι μας άρεσε: Η αξιότιμη προσπάθεια του Ερυθρού Σταυρού με μόλις πέντε παίκτες.