17/02/2024
Kasonic Beers 19 13 27 20 - 79 -
Sugar Mountains 12 7 11 9 - 39 -

Άνετη νίκη για τους Kasonic!

Ένιωσε ότι έπρεπε να σκοράρει και το έκανε ο Παναγιώτης ο Προσηλιακός, με τον Χατζημιχαήλ να έρχεται από τον πάγκο και να δίνει λύσεις από ποστ και περιφέρεια παραλληλα! Τα Sugar Mountains έβαλαν ενέργεια αλλά κόλλησαν κάπως επιθετικά προς το τέλος της πρώτης περιόδου, η οποία έκλεισε στο 19-12 για Kasonic. Οι Κάραμ και Νιντάλ Ελ Ρατζάμπι πίεσαν για μείωση, ήταν πολύ επιθετικοί, αλλά ο Αλά πραγματικά δεν... παιζόταν και βοήθησε τους γηπεδούχους να προηγηθούν με 32-19 για πρώτο ημίχρονο.

Το δίδυμο Αλά και Καρακωνσταντή ήταν άλλο... επίπεδο για τους "λευκούς", με το δυνατό πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου να εκτοξεύει τη διαφορά και τις προσπάθειες του Μπενέκου να τη ρίχνουν, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 59-30 και να φαίνεται πως το παιχνίδι έγειρε ολικά προς την παρέα του Ζυγούρη! Έτσι και έγινε, με την τελευταία περίοδο να προσφέρεται για ελεύθερο μπάσκετ στο ανοιχτό γήπεδο και τους Kasonic να παίρνουν τη νίκη με τελικό σκορ 79-39!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αιμίλιος Αλά με 16 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα λάθος. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Μπάρλας με 7 πόντους, 15 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 18/44 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 7/15 βολές, 54 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/40 δίποντα, 5/33 τρίποντα, 4/6 βολές, 48 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη.