14/10/2021
Skroutz 10 7 6 9 - 32 -
Valhalla Phantoms 13 7 16 17 - 53 -

Άνετη πρεμιέρα για την Valhalla!

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα η Valhalla αφού επικράτησε των Skroutz με 32-53, με σχετική ευκολία. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά αλλά στο δεύτερο, η Valhalla έπαιξε ωραίο μπάσκετ και με όπλο την άμυνα πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν.

Καλύτερα μπήκαν στο παρκέ οι παίκτες της Valhalla, οι οποίοι είχαν πρωταγωνιστή τον Μακρή και πήραν το προβάδισμα στο σκορ με double σκορ, 6-12 (8′). Οι Skroutz ισορρόπησαν την κατάσταση, ωστόσο έκλεισαν το δεκάλεπτο πίσω με το σκορ να γίνεται 10-13 υπέρ της Valhalla. Ο Μερεμέτης είχε τέσσερις για τους Skroutz, ο Μακρής είχε οχτώ και ο Δρόσσος τέσσερις για την Valhalla.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν εξαιρετικά άστοχες και έτσι το σκορ κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα. Οι Skroutz πήραν προβάδισμα με ένα γρήγορο 5-0, 15-13 (13′), όμως η Valhalla απάντησε με 0-7 και έκανε το σκορ 15-20 (17′). Το πρώτο ημίχρονο έληξε 17-20 με τον Παπαδόπουλο να είναι πρώτος σκόρερ των Skroutz με τρεις πόντους ενώ για την Valhalla ο Ντάσιος είχε τέσσερις.

Τρομερό ξεκίνημα στην επανάληψη πραγματοποίησε η Valhalla και με επιμέρους σκορ 0-12 ανέβασε τον δείκτη της διαφοράς σε διψήφιο αριθμό πόντων για το 17-32 (25′), ενώ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου οι Skroutz δεν κατάφεραν να μειώσουν αισθητά και έμειναν πίσω με 23-36. Ο Παπαδόπουλος είχε τέσσερις πόντους για τους γηπεδούχους, οι Ντάσιος και Δρόσσος είχαν από τέσσερις για τους φιλοξενούμενους.

Στην τελευταία περίοδο οι Skroutz δεν έδειχναν να μπορούν να διεκδικήσουν το παιχνίδι καθώς η διαφορά δεν είχε μειωθεί στο πρώτο πεντάλεπτο και το σκορ ήταν 29-42 (35′). Έτσι η Valhalla εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση των Skroutz, έτρεξε σε ανοιχτό γήπεδο έπειτα από λάθη των αντιπάλων τους και με επιμέρους σκορ 11-3 έκανε το τελικό 32-53. Ο Μερεμέτης είχε πέντε πόντους και ο Παπαδόπουλος τέσσερις για τους ηττημένους, πολυφωνία στην επίθεση της Valhalla με τον Γεωργακά να ξεχωρίζει με πέντε πόντους.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Χρήστος Δρόσσος με 8 πόντους έχοντας 4/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος. Ο Σωτήρης Μερεμέτης καλύτερος των ηττημένων με 13 πόντους έχοντας 3/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 11 ριμπάουντ και 4 λάθη.

Συνολικά οι Skroutz είχαν 10/41 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 6/6 βολές, 29 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 21 λάθη και 2 μπλοκ. Η Valhalla είχε 20/60 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 4/8 βολές, 48 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 11 κλεψίματα, 7 λάθη και 1 κόψιμο.

Skroutz (Παπαδόπουλος):Πουλής, Μερεμέτης 13 (11ρ 1τρ), Βελισσαρίου 4, Λεωνάκης 2 (9ρ), Καρανατσίδης, Παπαδόπουλος 11 (1), Παπαδάκης 2.

Valhalla (Γεωργακάς): Μακρής 12 (7ρ), Ντάσιος 10, Γεωργακάς 5 (1), Κολέγκας 4 (9ρ), Μαργέτης 8 (2), Δρόσσος 8 (9ρ), Τρισκογιάννης 2, Χατζής 2 (7ρ), Ζαμπάρας 2.

Τι μας άρεσε: Πολύ καλό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες χωρίς φωνές και γκρίνιες.