21/10/2023
Circle BC 19 15 22 21 - 77 -
Gerakas Hawks 14 11 5 9 - 39 -

Άνετη, ωραία και όταν τρέχει.. άπιαστη η Circle!

Σάββατο απόγευμα στο κλειστό του Seven στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Development League, η Circle στηριζόμενη στην αθλητικότητα και την ενέργεια που την χαρακτηρίζουν σαν ομάδα νίκησε τους Γέρακας Hawks με το εμφαντικό 77-39!

Στο πρώτο δεκάλεπτο Ο Μανσόλας πραγματοποίησε μία εξαιρετική και συνάμα γεμάτη εμφάνιση με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Τουμπανάκης με το περίφημο 3/3(100%) στα σουτ των δύο πόντων. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ και είχαν ως πρώτους σκόρερ τους Πικάση και Γιαννακάκη με 5 και 4 πόντους αντίστοιχα! Το δεκάλεπτο έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 19–14.

Στη δεύτερη περίοδο βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, καθώς οι «μωβ» συνέχισαν να βρίσκονται σε θέση οδηγού καθόλη τη διάρκεια του, και από την άλλη οι Hawks εκμεταλλευόμενοι την εμπειρία και το «refuse to lose» mentality που τη χαρακτηρίζουν όλα αυτά τα χρόνια της παρουσίας τους στη διοργάνωση, δεν τους άφησαν να δημιουργήσουν μεγάλες διψήφιες διαφορές, μένοντας κοντά στο σκορ με 34-25!

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της ομάδας του Mike Αλεξόπουλου, καθώς οι «μωβ» πίεσαν σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ, έκλεψαν μπάλες, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Μανσόλα να αποτελεί τον αποδεκτή των περισσοτέρων εξ αυτών, οδηγήθηκαν  στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού έχοντας προβάδισμα 28 πόντων με σκορ 58–30.

Στο φίνις της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι κράτησαν εκ νέου τον αντίπαλο τους κάτω από τους δέκα πόντους, είχαν φοβερά ποσοστά ευστοχίας έξω από τη γραμμή των 6.75, με αποτέλεσμα να πραγματοποιήσουν την δεύτερη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Development League με το ευρύ 77-39!

Betsson MVP ο Βασίλης Μανσόλας 32 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Σεραφείμ Αργυρίου  είχε 5 πόντους 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο!

Οι νικητές είχαν 30/47 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 2/7 βολές, 62 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 17 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/48 δίποντα, 3/27 τρίποντα, 8/19 βολές, 37 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 11 λάθη!

Circle (Αλεξοπουλος-Γεωργίου): Ζυγούρης 7, Καλούδης 7, Μανσόλας 32, Παπαχρήστου 7 Τουμπανάκη 16, Τσουμέτης 3, Χανιωτάκης 5.

Gerakas Hawks(Πικάσης): Αργυρίου 5, Ασβεστάς 7, Γιαννακάκης 13, Δασκαλάκης, Παλλαντζάς 3, Πικάσης 11.

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο το νικητών!