04/04/2024
Harlems 14 14 11 9 - 48 -
Hood BC 17 19 22 16 - 74 -

Άνετη πρόκριση για την Hood!

Βράδυ Πέμπτης στο κλειστό του ΓΣΠ οι Harlems υποδέχθηκαν την Hood, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 48-74 και να παίρνουν την πρόκριση στις οκτώ καλύτερες ομάδες της Master League.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι παίζοντας γρήγορο μπάσκετ και βρίσκοντας καλάθια στον αιφνιδιασμό. Εξαιρετικό ξεκίνημα είχε ο Μότσιος με 8 πόντους για τους Harlems ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Σαρρής με 9 πόντους έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 14-17.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τη Hood να ανεβάζει ρυθμούς και να βρίσκει σκορ κοντά στο καλάθι από τον Milicevic. Επίσης 5 πόντους σημείωσε ο Κουκουλάς με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν την διαφορά σε ασφαλές σημεία. Μόνος του επιθετικά για τους Harlems o Μότσιος με 15 πόντους στο ημίχρονο κράτησε κοντά την ομάδα του σκορ. Σκορ ημιχρόνου στο 28-36.

Στην επανάληψη η Hood μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει την πρόκριση από νωρίς. Ξεκίνησε καλά το τρίτο δεκάλεπτο με τους 5 πόντους του Κουκουλά για να ακολουθήσει ο Θεοδώρου με τρία σερί τρίποντα και να στείλει την διαφορά πάνω από τους 20. Οι Harlems δεν έβρισκαν λύσεις επιθετικά και πλέον έψαχναν ένα θαύμα για την πρόκριση.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ρίξουν κάπως την διαφορά με τον Μωυσίδη όμως η δουλειά είχε γίνει για την Hood, η οποία έκλεισε υποδειγματικά το παιχνίδι με το επιθετικό κρεσέντο του Αθανασοπούλου. Δεύτερη νίκη για την Hood με 48-74 απέναντι στους Harlems, με την ομάδα του Πατσάκα να παίρνει την πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Master League.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αθανασόπουλος με 9 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μότσιος με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Harlems (Δαμίγος): Σιάμος 2, Κουτρουμπής 3, Μότσιος 17, Σταυρόπουλος 5, Μωυσίδης 10, Δαμίγος 6, Σαρασουάτι 5

Hood BC (Πατσάκας): Πετράκος 9, Αθανασόπουλος 9, Πρωτόγερος 8, Θεοδώρου 9, Milicevic 8, Λαύκας 6, Στεφόπουλος 6, Σαρρής 9, Κουκουλάς 12

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο παιχνίδι!