20/06/2024
Indians 9 14 9 14 - 46 -
Gran Camaria 18 9 27 17 - 71 -

Άνετη νίκη τα Gran Camaria!

Με νίκη τελείωσαν τις υποχρεώσεις τους στην regular season της Summer Master τα Gran Camaria, καθώς το βράδυ της Πέμπτης σε ένα ανοιχτό και γρήγορο παιχνίδι επικράτησαν άνετα απέναντι στους Indians.

Τα Καμάρια μπήκαν αεράτα στο πρώτο δεκάλεπτο έλεγξαν τον ρυθμό με τους εκρηκτικούς Φραγκούλη(10) και Γ. Ζαλακώστα να βγαίνουν μπροστά και έχτισαν προσωρινά ακόμα και διψήφια διαφορά. Στο στρατόπεδο των Ινδιάνων που είχαν πολλές κακές επιλογές στην τελική προσπάθεια, ο Πολύζος πέτυχε 4 πόντους με τον Πουλοκέφαλο να προσφέρει ένα τρίποντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο αντιστράφηκαν οι ρόλοι, με τους Indians με καυτό δίδυμο στην επίθεση τους Χασάπη – Πολύζο που πέτυχαν από 6 πόντους αμφότεροι να πλησιάζουν 23 – 27 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Φραγκούλης με 5 πόντους ήταν ο κορυφαίος για τους Κίτρινους,κρατώντας την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ένας απίστευτος ο μονόλογος για τα Gran Camaria που πάτησαν το γκάζι και εξαφανίστηκαν. Με σφιχτή άμυνα καθώς δέχτηκαν μόλις 9 πόντους και τετράδα φωτιά στην επίθεση τους Β. Ζαλακώστα(6), Γ.Ζαλακώστα(6), Κουντούρη(6) και Φραγκούλη(5) να σκοράρουν με όλους τους τρόπους, εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 22. Ο Μαμάκος με 6 πόντους πάλευε αποκλειστικά μόνος στην επίθεση των Ινδιάνων.

Στο ρελαντί κύλησε το τέταρτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τους Ινδιάνους να προσπαθούν να μειώσουν τη διαφορά με τρίποντα από Πουλοκέφαλο(2), Πολύζο και Χασάπη και τους τυπικά φιλοξενούμενους με Φραγκούλη – Κουντούρη μπροστάρηδες με 5 πόντους έκαστος και 4 του Τσακανίκα, να διαμορφώνουν το τελικό 46 – 71.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Στέφανος Φραγκούλης με 25 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Χασάπης με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Indians(Τσίτσιρας): Βασιλάκος, Μαμάκος 6(9ρ.), Πολύζος 13, Πονηράκος 5(7ρ.), Πουλοκέφαλος 9(12ρ.), Χασάπης 13(7ρ.).

Gran Camaria(Αθανασίου): Β. Ζαλακώστας 6, Γ. Ζαλακώστας 13(7ρ.), Κουντούρης 12(9ρ.), Κουφός 8, Πέργουλης 3(8ρ.), Τσακανίκας 4, Φραγκούλης 25(12ρ.).

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των μετέπειτα νικητών!