16/06/2024
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 19 24 21 26 - 90 -
Red Goats - 8 17 19 - 44 -

Άνετο μεσημέρι για τους Ανυπόταχτους Γαλάτες!

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το πολύ κακό πρώτο ημίχρονο των αντιπάλων τους και έφτιαξαν μία μεγάλη διαφορά την οποία απλώς διαχειρίστηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας έτσι στην 9η νίκη σε ισάριθμα ματς (9-0). Οι Red Goats άργησαν πολύ να πάρουν… μπρος στο παιχνίδι και αυτό τους κόστισε την 8η συνεχόμενη ήττα στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα (1-8).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, βρήκαν καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο και από πολύ νωρίς η διαφορά έφτασε σε διψήφιο νούμερο (10-0). Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να «σπάσουν το ρόδι», αλλά δεν τους έβγαινε τίποτα στην επίθεση, με αποτέλεσμα μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου να μην πετύχουν ούτε ένα καλάθι! Από την άλλη ο Φραντζεσκάκης ήρθε ορεξάτος από τον πάγκο των Γαλατών και βοήθησε πολύ ώστε το σκορ να ξεφύγει στο 19-0.

Ο Μπετχαβάς έκανε καλή δουλειά πίσω από τα 6,75 ενώ και ο Μαντάς βοήθησε στο τομέα των τριπόντων για το 27-0. Οι Red Goats μπορεί να άργησαν, αλλά άνοιξαν λογαριασμό έπειτα από 12 λεπτά παιχνιδιού, όταν ο Τσιαντής βρήκε στόχο και έγραψε το 27-2. Τα τρίποντα συνεχίστηκαν από τους γηπεδούχους, ενώ Τσιαντής και Μπουλιαρίτης ήταν οι μόνοι που σκόραραν από τους φιλοξενούμενους και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το 43-8 του ημιχρόνου.

Οι Red Goats συνήλθαν κάπως επιθετικά στη τρίτη περίοδο, αλλά η απόσταση είχε ξεφύγει ήδη για τα καλά (46-14). Ο Ντεγιάννης άρχισε κι αυτός να «πυροβολεί» από μακριά και έφερε το σκορ στο 52-16. Γενικότερα οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες έπαιζαν πιο απελευθερωμένα και αυτό φάνηκε σε αρκετές συνεργασίες, αλλά και από το τρόπο που γύριζε η μπάλα στην επίθεση και έτσι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 64-25.

Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν είχε κάποιο ενδιαφέρον όσον αφορά το αν θα υπάρξει κάποια ανατροπή, αλλά απέμενε να δούμε ποια θα είναι η τελική διαφορά. Μπετχαβάς και Φραντζεσκάκης παρέμεινεν δραστήριοι μέχρι το τέλος και έτσι ο φωτεινός πίνακας έδειξε 90-44 στο φινάλε της αναμέτρησης.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Μπετχαβάς με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από τους Red Goats ξεχώρισε ο Σπύρος Τσιαντής με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Μπετχαβάς): Μαντάς 10(9ρ.), Δημογέροντας 13(5ρ.), Καλλούλλη 6(5ρ.), Μπετχαβάς 26(5ρ.), Ντεγιάννης 14(8ρ.), Φραντζεσκάκης 21(14ρ.)

Red Goats (Ερρίπης): Βασιλάκης 8(4ρ.), Ερρίπης, Μπουλιαρίτης 9(7ρ.), Νίκου 4(4ρ.), Τσιαντής 21(9ρ.), Φλουσκούνης 2(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα που έδειξαν από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες!