16/04/2024
Basket Case 8 9 13 18 - 48 -
Circle BC 17 20 33 11 - 81 -

Άνετο πέρασμα της Circle!

Βράδυ Τρίτης στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, η Circle πέρασε εύκολα το εμπόδιο της Basket Case με σκορ 48-81.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Circle μπήκε πολύ δυναμικά στο παρκέ, καθώς προηγήθηκε με σκορ 0-11 στις αρχές της περιόδου. Πρωταγωνιστές ήταν οι Τουμπανάκης,  Ζαφειρόπουλος και Αθανασιάδης, βοηθώντας επιθετικά. Από τους γηπεδούχους σκόραραν οι Μπογιατζής, Κολιάκος και Δημητριάδης, φέρνοντας το σκορ στο 8-17.

Στην συνέχεια του παιχνιδιού οι μωβ πάτησαν γκάζι και με σύμμαχο την άμυνα τους έχτισαν τις βάσεις για την νίκη. Στην επίθεση εκμεταλλευτήκαν τους χώρους που δημιουργήθηκαν και ξέφυγαν στο σκορ. Αυτοί που βοήθησαν στην επίθεση ήταν οι Αθανασιάδης, Πετρόπουλος και Καλούδης. Από την αντίπερα όχθη, κατάφεραν μα σκοράρουν οι Χέλμης και Κολιάκος,  διαμορφώνοντας έτσι το σκορ ημιχρόνου στο 17-37.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί καθώς επέκτειναν την διαφορά έως και τους 35 πόντους. Οι Μωβ κυριολεκτικά σκόραραν από κάθε σημείο του γηπέδου. Αθανασιάδης και Τουμπανάκης και Καλούδης κυριάρχησαν πίσω από την γραμμή των 6,75, ενώ Ζαφειρόπουλος και Πετρόπουλος από σουτ εντός πεδίας. Από την άλλη πλευρά το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν την διαφορά με τους Δημητριάδη και Μπογιατζή.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Circle έκανε διαχείριση αποτελέσματος. Πέτυχαν κάποιους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο με τους Παπαχρήστου και Αθανασιάδη. Η  Basket Case αυτό που κατάφερε ήταν να μικρύνει την διαφορά, σκοράροντας από το ζωγραφιστό με τους Κολιάκο και Χέλμη. Ο φωτεινός πίνακας στο τέλος έγραψε το τελικό σκορ 48-81.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σωτήρης Αθανασιάδης με 27 πόντους,  10 ριμπάουντ και 7 ασίστ (double-double). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αχιλλέας Δημητριάδης με 9 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Basket Case( Μαλάκης): Δημητριάδης 9, Κολιάκος Γιώργος 6, Κολιάκος Κωνσταντίνος 10, Μαλάκης 4, Μπογιατζής 9, Χέλμης 10.

Circle ( Τουμπανάκης): Ζαφειρόπουλος 11, Καλούδης 13, Παπαχρήστου 7, Τουμπανάκης 11, Αθανασιάδης 27, Πετρόπουλος 12

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια και η ταχύτητα που έβγαλαν οι παίχτες της Circle!