04/10/2019
Rep-Eat 13 14 19 12 - 58 -
West Bombers 22 14 15 21 - 72 -

Άνετοι…για το 3/3 οι West Bombers!

Το βράδυ της Tετάρτης στο κλειστό του Enersize, οι Rep-Eat υποδέχτηκαν τoυς West Bombers. Σε ένα παιχνίδι του 22ου ομίλου του Winter Cup που οι φιλοξενούμενοι έχτισαν από νωρίς την διαφορά τους, με κορυφαίους τους Ρούσσο(26π.) και Μπουρμπόν(18π.), επικράτησαν χωρίς δυσκολία επί της παρέας των Κονδύλη(12π.) και Καντεράκη(11π.). Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 58-72 και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης.

To σκορ άνοιξαν στην πρώτη περίοδο οι Rep-Eat με το τρίποντο του Τριανταφυλλίδη, αλλά η απάντηση ήρθε από τις εύστοχες βολές του Ρούσσου. Ο παίκτης των West Bombers με 15 προσωπικούς πόντους του από το ξεκίνημα της περιόδου δεν άργησε να δώσει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι βρέθηκαν στο +10 δύο λεπτά πριν την λήξη της περιόδου. Στο τελευταίο λεπτό Κασιμάτης και Κονδύλης μείωσαν για τους γηπεδούχους και έκλεισαν το δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 13-22.

Δυναμικά μπήκαν οι Rep-Eat στην δεύτερη περίοδο με εννέα σερί πόντους, από τους Κονδύλη(4π.), Καντεράκη(4π.) και Χορτάτο(1π.) για το 22-22. Μέχρι και το πέμπτο λεπτό οι δύο ομάδες κρατήθηκαν στην ισοπαλία για το 27-27 μετά το τρίποντο του Κασιμάτη, αλλά εννέα σερί πόντοι των Bombers στα τελευταία τρία λεπτά από Ρούσσο, Κόντο, Μπαρδούλη και το τρίποντο του Μπουρμπόν, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με σκορ 27-36.

Στο +10 κρατήθηκαν στα πρώτα έξι λεπτά της τρίτης περιόδου οι West Bombers έχοντας εξαιρετική ευστοχία από την περιφέρεια με δύο τρίποντα του Λογγίτση και ένα του Μπουρμπόν. Στο τελευταίο ενάμιση λεπτό οι Rep-Eat με ένα ξέσπασμα από Καντεράκη(5π.) και Μουζακίτη(3π.) κατάφεραν να μειώσουν για τους γηπεδούχους στους πέντε. Σκορ τρίτης περιόδου 46-51.

Στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, την διαφορά κατάφεραν να ξαναπάρουν οι Bombers με πέντε πόντους του Μπουρμπόν και δύο του Λογγίτση για το 46-58. Ο Χορτάτος κράτησε τους γηπεδούχους στα πρώτα έξι λεπτά με τέσσερις δικούς του πόντους, αλλά ο Μπουρμπόν με τέσσερις ακόμη πόντους ξαναχτύπησε για τους φιλοξενούμενους, γράφοντας το 48-64. Στα τελευταία λεπτά ο Τριανταφυλλίδης με δύο δικά του τρίποντα, προσπάθησε να μειώσει την μεγάλη διαφορά στο σκορ διαμορφώνοντας το τελικό 58-72.

Στο τέλος του αγώνα οι Rep-Eat είχαν 18/48 δίποντα(37,5%), 6/24 τρίποντα(25%) και 4/11 βολές(36,4%). Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, πραγματοποίησαν 10 κλεψίματα ενώ έκαναν 16 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα οι West Bombers είχαν 14/35 δίποντα(40%), 9/22 τρίποντα(40,9%) και 17/27 βολές (63%). Αντίστοιχα πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ και έκαναν 11 κλεψίματα, 14 λάθη και 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Θοδωρής Ρούσσος με  26 πόντους, έχοντας 6/7 δίποντα(85,7%), 2/4 τρίποντα(50%) και 8/11 βολές(72,7%) ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 4 λάθη και 1 μπλοκ σε 38 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιώργος Κονδύλης με 12  πόντους έχοντας 5/15 δίποντα (33,3%), 2/8 τρίποντα(25%) και 1/2 βολές(50%) ενώ παράλληλα έγραψε 17 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Rep-Eat(Τριανταφυλλίδης): Κονδύλης 12, Μορφόπουλος 2, Βασιλάκος 2, Τριανταφυλλίδης 6(2), Χαραλαμπίδης 5, Κασιμάτης Παντελής 2, Κασιμάτης Φώτης 11(2), Χορτάτος 7, Καντεράκης 11(1)

West Bombers(Μπαρδούλης): Κόντος 5, Λογγίτσης 11(2), Μαρκάτος, Μουζακίτης 6, Μπαρδούλης 6, Μπουρμπόν 18(5), Ρούσσος 26(2), Σταυρόπουλος

Τι μας άρεσε: Οι δύο ομάδες έδειξαν να απολαμβάνουν το παιχνίδι τους, ενώ είδαμε αρκετά κλεψίματα και εύστοχα σουτ από τις περιφέρειες και των δύο.