03/12/2022
Pourangers BC 8 19 20 16 - 63 -
Komodo Dragons 10 11 12 13 - 46 -

Άνετοι και ωραίοι οι Pourangers!

Σε μία αρκετά ενδιαφέρουσα αναμέτρηση στο ΓΣΠ το απόγευμα του Σαββάτου 3 Δεκεμβρίου, οι Pourangers έβγαλαν όρεξη στο παρκέ και πήραν μία σημαντική νίκη επί των DPG Warriors με 63-46

Οι δύο ομάδες δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι με αποτέλεσμα να χρειαστεί να περάσουν δυόμιση αγωνιστικά λεπτά ώστε ο Δραγάνης να ανοίξει το σκορ της αναμέτρησης. Οι DPG Warriors, μάλιστα, βρήκαν το πρώτο τους καλάθι με τον Βεργόπουλο μετά από 5 λεπτά παιχνιδιού! Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το σκορ της πρώτης περιόδου να μείνει χαμηλά,με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 8-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Pourangers βρήκαν τα πατήματά τους, πλησίασαν κοντά στο καλάθι και με κύριο εκτελεστή τον Αθανάσιο Μπούτζη πήραν ένα μικρό προβάδισμα. Ο Μαρκόπουλος με δικό του τρίποντο έφτασε την διαφορά ακόμα και στο +9, με τους DPG Warriors να προσπαθούν να μείνουν κοντά στο σκορ,το οποίο,μετά το πέρας του πρώτου μισού του παιχνιδιού,έγραφε 27-21.

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν αρχικά με τον Βεργόπουλο, που ήταν απειλή στην αντίπαλη ρακέτα, αλλά και τον Βαζαίο που έφτασε τη διαφορά ακόμη και στο -2,κάνοντας το 27-25. Ωστόσο,κάποια λάθη στις επόμενες επιθέσεις δεν τους επέτρεψαν να πιάσουν τους αντιπάλους τους, που βρήκαν λύσεις στο ανοιχτό γήπεδο,ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, με το 47-33 να είναι το σκορ της τρίτης περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εκτελούν πίσω από την γραμμή του τριπόντου. Οι DPG Warriors συνέχισαν την προσπάθεια να μειώσουν την διαφορά και κατάφεραν για λίγο να πλησιάσουν μετά τις συνεργασίες των Βαζαίου και Κωνσταντίνου. Όμως,στη συνέχεια οι Pourangers αφυπνίστηκαν,έβαλαν την μπάλα κοντά στο καλάθι και με 4 γρήγορους πόντους από Μανωλίτση και Σταυρόπουλο ξέφυγαν ξανά στο σκορ. Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι δεν κοίταξαν ξανά πίσω με το 63-46 να είναι το τελικό σκορ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Θωμάς Δραγάνης με 11 πόντους, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 9 ριμπάουντ.

Οι Pourangers μέτρησαν συνολικά στο παιχνίδι 26/53 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 5/11 βολές, ενώ μάζεψαν και 49 ριμπάουντ. Όσον αφορά τις ασίστ είχαν 15, ενώ είχαν και 12 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Οι DPG Warriors από την μεριά τους είχαν 18/46 δίποντα, 2/22 τρίποντα, 4/4 βολές. Στο παιχνίδι πήραν 32 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα μέτρησαν 9 ασίστ, 12 κλεψίματα, 15 λάθη και 4 μπλοκ.

Pourangers BC(Μπούτζης Σπ.): Γεωργιόπουλος 2(5ρ.), Δήμου 3, Δραγάνης 11(9ρ.), Καραλάκης, Μανωλίτσης 7(5ρ.), Μαρκόπουλος 5(6ρ.), Μπούτζης Σπ. 2(3ρ.), Μπούτζης Αθ. 16(6), Παπακανέλλου, Πιστευός 6, Σταυρόπουλος 9(7ρ.), Τριανταφυλλίδης 2(4ρ.)

DPG Warriors(Βεργόπουλος): Βαζαίος 5(3ρ.), Βεργόπουλος 8(7ρ.) Κωνσταντίνου 2(4ρ.), Λαζαρίκος 2(5ρ.), Ντάος, Παπαγεωργίου 9(2ρ.), Ρόκιζας 9(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αποφάσεις των Pourangers στην τελευταία περίοδο που τους βοήθησαν να «τελειώσουν» το παιχνίδι.