Brooklyn Bets by Amerikanos24 19 16 11 18 - 64 -
Basket Maniacs 2 15 16 4 - 37 -

Άνετοι και ωραίοι οι Brooklyn Bets!

Έχοντας τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης καθ'όλη την διάρκειά της, οι Brooklyn Bets επικράτησαν άνετα των Basket Maniacs, έκαναν έντεκα τις νίκες τους στην Evolution League και παρέμειναν στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι Bets έδειξαν ότι θα είναι το απόλυτο αφεντικό στην αναμέτρηση, αφού με τρίποντα του Αγγελόπουλου και δίποντα των Αγρέβη και Θεοδωρόπουλου προηγήθηκαν στο με το εντυπωσιακό 19-2. Το σκορ αντικατοπτρίζουν πλήρως την εικόνα των Maniacs, καθώς ήταν κάκιστοι και στις δύο μεριές του παρκέ, σημειώνοντας το μοναδικό τους καλάθι στην τελευταία επίθεση του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι μετέπειτα νικητές συνέχισαν να κυριαρχούν και στις δύο μεριές του παρκέ, να βλέπουν τους Μουχίμογλου και Μπαμπάτσικο να έρχονται από τον πάγκο και να αποτελούν επιπλέον λύσεις στην επίθεση και σε συνδυασμό με την εκτελεστική δεινότητα του Αγγελόπουλου διαμόρφωσαν το υπέρ τους 35-17 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη μεριά εκμεταλλεύτηκαν τις καλές θέσεις που έπαιρνε ο συγκλονιστικός Κεραμάρης μέσα στην ρακέτα και ανέβασαν κατά πολύ την παραγωγικότητά τους, όμως η κάκιστη αμυντική τους λειτουργία συνέχισε να αποτελεί το... μελανό τους σημείο.

Τα... πάνω κάτω έφεραν στην οι "Μανιακοί" στην επανάληψη, αφού με "σφιχτή" άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Κεραμάρη, Σασσά και Δημητριάδη έτρεξαν ένα σερί 5-16 και έριξαν την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων (40-33). Οι γηπεδούχοι ωστόσο αντέδρασαν άμεσα και με τρίποντο του Μουχίμογλου και έμμεσο τρίποντο του Μπαμπάτσικου επανέφεραν την... τάξη (46-33).

Η προσπάθεια για... ανατροπή των Maniacs έμεινε στο τρίτο δεκάλεπτο κι έτσι η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι "άσπροι" θύμισαν ξανά την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου, έπαιξαν όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και με πολυφωνία στην επίθεση έφτασαν εύκολα στη νίκη με 64-37. Η ομάδα του Ζεβερδά για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική γνώρισε βαριά ήττα και μπήκε σε προβληματισμό εν όψει συνέχειας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αγγελόπουλος με 27 πόντους (8/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/39 δίποντα, 6/31 τρίποντα και 10/16 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/36 δίποντα, 2/13 τρίποντα και 9/16 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ.

Brooklyn Bets (Παναγιώτου): Αγγελόπουλος 27 (3), Θεοδωρόπουλος 2, Μπαμπάτσικος 11, Αγρέβης 10 (1), Μουχίμογλου 10 (2), Κουρούμαλης 4, Ρούσσος, Σάλλαρης

Basket Maniacs (Ζεβερδάς): Negrin, Μπένος, Καλαμιώτης 2, Γ. Στασινόπουλος 4, Κεραμάρης 16, Δημητριάδης 8 (2), Σασσάς 5, Σ. Στασινόπουλος, Αρβανιτίδης 2

Τι μας άρεσε: Το απόλυτο μπάσκετ των νικητών και η εκτελεστική δεινότητα του Αγγελόπουλου.

Τι δεν μας άρεσε: Το κάκιστο πρώτο δεκάλεπτο των "Μανιακών".