27/12/2022
Kourkoutes BC 19 11 22 14 - 66 -
Ιπ-πότες 4 18 6 14 - 42 -

Άνετοι και ωραίοι οι Kourkoutes!

Την επιστροφή στις νίκες πανηγύρισαν οι Kourkoutes, οι οποίοι το βράδυ της Τρίτης 27 Δεκεμβρίου επικράτησαν άνετα επί των Ιπ-ποτών με 66-42. Αυτή ήταν η 7η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα, στο οποίο μετρούν μόλις μία ήττα, ενώ από την άλλη οι Ιπ-πότες ούτε αυτή την αγωνιστική πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, μιας και έφτασαν στην 8η ήττα τους σε 8 αγωνιστικές.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγώνα «με το μαχαίρι στα δόντια». Οι Kourkoutes δεν δέχτηκαν καλάθι για 7 λεπτά στην πρώτη περίοδο και πέτυχαν ένα σερί 17-0 με τους Λαδιά και Βεϊσάκη να ξεκινούν «ζεστά» το παιχνίδι. Ο Ντούκα ήταν εκείνος που μετά από 7 λεπτά πέτυχε το πρώτο καλάθι για τους Ιπ-πότες (17-2), με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει μπροστά τους Kourkoutes με 19-4.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με στόχο να αντιδράσουν. Ο Σιαπάνης σε ακόμα ένα παιχνίδι ήταν ορεξάτος και με καλάθια του ίδιου, αλλά και των Μούρτζου και Κεκεμπάνου οι Ιπ-πότες πλησίασαν στο -6 (19-13). Ωστόσο Νακόπουλος και Τσάκωνας έδωσαν ξανά ανάσα στην ομάδα τους και πήγαν την διαφορά πάλι σε διψήφιο αριθμό (30-18). Τελικά στο τέλος του πρώτου ο πίνακας του σκορ έγραφε 30-22.

Οι Kourkoutes βγήκαν στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς. Βεϊσάκης και Λαδιάς έβρισκαν εύκολα λύσεις στο αντίπαλο καλάθι και η ομάδα τους βρέθηκε στο +26 για το 52-26. Οι Ιπ-πότες δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό τον αντιπάλων τους, ενώ η άμυνα των γηπεδούχων τους δυσκόλεψε αρκετά με αποτέλεσμα στην τρίτη περίοδο να πετύχουν μόλις 6 πόντους! Οι Kourkoutes, έτσι, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 52-28.

Το τελευταίο δεκάλεπτο μπορούμε να πούμε πως ήταν μία… τυπική διαδικασία. Λαδιάς και Βεϊσάκης συνέχισαν το… βιολί τους, με τον Σιαπάνη από την άλλη να προσπαθεί να σώσει ότι σώζεται για τους Ιπ-πότες. Τελικά η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα και οι Kourkoutes πανηγύρισαν τη νίκη με 66-42.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γεώργιος Τσάκωνας με 20 πόντους, 3 κλεψίματα και 16 ριμπάουντ συνολικά.

Οι Kourkoutes είχαν 20/47 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 8/11 βολές και 50 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησαν 18 ασίστ, 14 κλεψίματα, 15 λάθη και 3 μπλοκ. Από την μεριά τους οι Ιπ-πότες είχαν 16/53 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 4/10 βολές, ενώ μάζεψαν και 42 ριμπάουντ. Επίσης μέτρησαν 7 ασίστ, 9 κλεψίματα, 16 λάθη και 2 μπλοκ.

Kourkoutes BC (Αθανασίου): Βεϊσάκης 12(12ρ.), Λαδιάς 15(6ρ.), Νακόπουλος 12(12ρ.), Σαρακινός 5(2ρ.), Σταθάτος 2(2ρ.), Τσάκωνας 20(16ρ.)

Ιπ-πότες (Κεκεμπάνος): Κεκεμπάνος 6(9ρ.), Μούρτζος 8(10ρ.), Νταλαμπίρας, Ντούκα 4(2ρ.), Παπαδόπουλος 2(4ρ.), Παπασημακόπουλος 9(4ρ.), Σιαπάνης 13(12ρ.)

Τι μας άρεσε: Το απίστευτο ξεκίνημα των γηπεδούχων στο παιχνίδι και το σερί 17-0 που έχτισαν.