02/10/2022
LazerWolves 10 22 23 17 - 72 -
Collectors 19 10 10 9 - 48 -

Άνετοι και ωραίοι οι Lazers

Για τον 12ο όμιλο για το Basketaki Cup οι Lazers διπλασίασαν τις νίκες τους, επικρατώντας με άνεση των Collectors με σκορ 72-48.

Η πρώτη περίοδος ήταν των Collectors, που είδαν τους Χαραλαμπόπουλο και Τσατσάνη να έχουν μαζί 5/7 τρίποντα και να οδηγούν την ομάδα τους στο σκοράρισμα. Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν ιδιαίτερα και με τον Δημητρακόπουλο να είναι σε οίστρο, έκλεισαν την περίοδο στο μείον εννέα (10-19).

Ο ίδιος παίκτης πήρε τα πάνω του στα επόμενα δέκα λεπτά και μαζί με την αποτελεσματική άμυνα των Lazers, άλλαξε τη ροή της αναμέτρησης. Οι Collectors επιδόθηκαν σε σκοτωμένα σουτ, η υπέρ τους διαφορά χάθηκε, αφού έμειναν άποντοι για περίπου πέντε λεπτά και το 32-29, μάλλον τους άφηνε ευχαριστημένους στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Η διαφορά μεγάλωσε στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς οι Lazers βρήκαν κι άλλους πρωταγωνιστές στο παιχνίδι. Οι Κατσαλής και Βελλής τα έκαναν όλα σε εκτέλεση και δημιουργία, ενώ για τους Collectors μόνο ο Κλεισούρας, έβρισκε το δρόμο προς το καλάθι. Το συν 16 (55-39), έδινε ισχυρό μαξιλαράκι ασφαλείας στους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι.

Οι αντίπαλοί τους είχαν παραδοθεί στην τελευταία περίοδο, ενώ ο Ασημομύτης έμοιαζε να έχει δυνάμεις να έπαιζε και 50 λεπτά. Το 72-48 ίσως και να είναι λίγο σκληρό για τους Collectors, όμως φάνηκε να μην είχαν άλλες αντοχές και μοιραία ηττήθηκαν με μεγάλη διαφορά.

Οι νικητές μέτρησαν 12/22 βολές, 18/48 δίποντα και 8/26 τρίποντα, ενώ πήραν 51 ριμπάουντ (20 επ./31αμ.), μοίρασαν 16 ασίστ για 7 λάθη, ενώ είχαν και 8 κλεψίματα. Στην απέναντι μεριά οι Collectors είχαν 6/13 βολές, 12/33 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Πήραν 29 ριμπάουντ (6 επ., 23 αμ.), έδωσαν 7 ασίστ, έκαναν 11 λάθη, ενώ έκλεψαν τη μπάλα 3 φορές.

Betsson MVP των Lazers αναδείχτηκε ο Κρίτων Βέλλης, όπου λίγο έλειψε να κάνει triple-double (10π., 10 ριμπ., 8ασ.), Επίσης υπέπεσε σε 2 λάθη, ενώ ήταν αλάνθαστος στα σουτ δύο πόντων (5/5).

Lazers (Μοσχάκης): Βέλλης 10, Μοσχάκης 6 (2), Ασημομύτης 13 (1), Δημητρακόπουλος 15, (1), Κατσαλής 10 (2), Μαλισιόβας 5, Παπαθωμάς 10 (1), Αντωνακόπουλος 1, Χαντζάρας 2.

Collectors (Αγγελομάτης): Παπασπύρος 9, Λαγός, 4, Τσατσάνης 6 (2), Χαραλαμπόπουλος 11 (2), Κλεισούρας 11 (1), Γαζεπίδης 2, Αγγελομάτης 5.

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση των Lazers