30/06/2024
Optimus Priamus 15 26 12 24 - 77 -
Το Τρίτο Φύλο 11 9 20 15 - 55 -

Άνετοι και ωραίοι οι Optimus Priamus!

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα των γηπεδούχων στην αναμέτρηση, αφού με πρωταγωνιστές τους Καλτσάκα, Μανιά και Χατούνογλου πήραν γρήγορα γρήγορα διψήφιο προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά έδωσαν τις δικές τους απαντήσεις με τους Πανάγο, Γκρέμπι και Κουτσώνα και μείωσαν σε 15-11.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αυτό που ουσιαστικά έκρινε την αναμέτρηση. Οι Optimus Priamus κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ, πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Βασιλειάδη, Φλώρο και Φουντουλάκη, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 26-9 και εκτόξευσαν την διαφορά στο +21 (41-20). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων, έκαναν πολλά λάθη και προβλημάτισαν με την συνολική παρουσία τους.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν μια μίνι αντίδραση και με πρωταγωνιστές τους Βασιλάκο, και Γκρέμπι "ροκάνισαν" την διαφορά και μείωσαν σε 53-40. Οι γηπεδούχοι μπορεί να μην θύμισαν την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο με συνεχόμενους πόντους του Μανιά κράτησαν στα χέρια τους ένα καλό προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι στην τελευταία περίοδο, ανέβασαν και πάλι "στροφές", εκμεταλλεύτηκαν την εκτελεστική δεινότητα του Βασιλειάδη και την κυριαρχία του Μανιά στο ζωγραφιστό και έφτασαν εν τέλει εύκολα στη νίκη. Οι προσπάθειες του συγκινητικού Βασιλάκου δεν ήταν αρκετές για το Τρίτο Φύλο που έκλεισε την χρονιά με μια ακόμα ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε Μανιάς με double double και 19 πόντους (8/14 διποντα, 3/4 βολές, 16 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασιλάκος με 20 πόντους (8/13 διποντα, 0/1 τρίποντο, 4/4 βολές).

Optimus Priamus (Αντωνουσάκης): Βασιλειάδης 15, Καλτσάκας 17, Μανιάς 19, Πρίτσας 3, Σκουτέρης 2, Φλώρος 3 (1) Φουντουλάκης 2, Χατούνογλου 16

Το Τρίτο Φύλο (Καστρίνιος): Βαλσαμίδης, Βασιλάκος 20, Γκρέμπι 9 (1), Καστρίνιος 13 (1), Κουτσώνας 10 (2), Πανάγος 3 (1), Τσανικίδης

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση των νικητών.