10/02/2024
Campeon Εθνικός Star 6 9 10 12 - 37 -
Remal Madri 12 18 12 14 - 56 -

Άνετοι και ωραίοι οι πρωτοπόροι Remal Madri!

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωθρά το παιχνίδι καθώς έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους στο παρκέ. Ανώτεροι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις με Παπαϊωάννου και Πολύδωρο στο επιθετικό κομμάτι με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 6-12.

Ο Εθνικός STAR παρά τις πολλές απουσίες πάλεψε στο δεύτερο δεκάλεπτο και έβγαλε ενέργεια με τον Αργεντίνη να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι και δίνει λύσεις. Για τους φιλοξενούμενους 5 πόντους είχε ο Καμολίκης, με τους πρωτοπόρους να κλείνουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 15-30.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα άστοχες. Για τον Εθνικό συνέχισε να δίνει λύσεις ο Αργεντίνης κρατώντας την ομάδα του κοντά στο σκορ. Οι Remal Madri κόλλησε λίγο στο επιθετικό κομμάτι παρόλα αυτά έλεγχε το παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού άρχισε να βρίσκει το χέρι του Λουκόπουλος ευστοχώντας σε μακρινά σουτ και με το Παπαϊωάννου να ολοκληρώνει μια καλή εμφάνιση οι φιλοξενούμενοι πήραν την πολυπόθητη νίκη με 37-56.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παπαϊωάννου με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Αργεντίνης με 18 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 1/5 βολές, 18/37 δίποντα και 0/16 τρίποντα, μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκαναν 4 κλεψίματα και 13 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 10/12 βολές, 17/46 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκαναν 7 κλεψίματα και 7 λάθη.

Εθνικός STAR (Αργεντίνης): Αργεντινής 18, Γαλάνης 4, Λάγιος 4, Μελάς 4, Σιαπάνης 7, Τόλιας

Remal Madri (Αγαδάκος): Αγαδάκος 4, Καμολίκης 7, Κουσιορής 6, Λουκόπουλος 11, Πίτσικος 2, Παπαϊωάννου 17, Πολύδωρος 9

Τι μας άρεσε: Η καλή προσπάθεια των γηπεδούχων παρά τις απουσίες!