12/01/2023
Los Abeles Fakers 12 13 17 9 - 51 -
Paraliers 21 21 21 22 - 85 -

Άνετοι και ωραίοι οι Paraliers!

Εννιά έκαναν τις νίκες τους στην Evolution League οι Paraliers καθώς επικράτησαν των Los Abeles Fakers με 51-85.

Τις προθέσεις τους από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έδειξαν οι Paraliers, αφού με πρωταγωνιστές τα αδέρφια Σκόρδου, Αλέξανδρο και Βασίλη, και Ηλιόπουλο προηγήθηκαν με 12-21. Ο Αντωνάκης ήταν αυτός που ξεχώρισε με την απόδοσή του από μεριάς Fakers, σημειώνοντας δύο τρίποντα, ενώ ο Ουζουνίδης έδωσε τις μάχες του στο ζωγραφιστό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και δεν... κοίταξαν πίσω ξανά. Με τον Περσεμάτη να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο και να τραβάει το... κουπί στην επίθεση και τους Οικονομόπουλο και Β. Σκόρδο να συνεισφέρουν σημαντικά, οι Paraliers εκτόξευσαν την διαφορά στο +17 (25-42) και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Η εικόνα των γηπεδούχων δεν άλλαξε. Η άμυνά τους συνέχισε να έχει πολλά προβλήματα, ενώ στην επίθεση ο Αντωνάκης συνέχισε να αποτελεί τη μόνη αξιόπιστη λύση.

Με όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και πολυφωνία στην επίθεση οι μετέπειτα νικητές, όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα αλλά το διεύρυναν κιόλας, διαμορφώνοντας το υπέρ τους 42-63 ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου. Οι Φωτεινός και Κωνσταντίνου συνδέθηκαν με το καλάθι και έδωσαν βοήθειες βοήθειες στον εξαιρετικό Αντωνάκη, όμως οι Fakers δεν θύμιζαν σε καμία περίπτωση την ομάδα των προηγούμενων αγωνιστικών.

Με το αποτέλεσμα να έχει κριθεί, οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ στο τελευταίο δεκάλεπτο, χωρίς σκοπιμότητες. Οι Paraliers έχοντας γεμάτο ρόστερ, είχαν την πολυτέλεια να δοκιμάσουν σχήματα και πρόσωπα εν όψει συνέχειας. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 51-85 με τους Paraliers να βελτιώνουν το ρεκόρ τους σε 9-1 και τους Los Abeles Fakers να παραμένουν χαμηλά στην βαθμολογία με ρεκόρ 2-7.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Β. Σκόρδος με 21 πόντους (9/11 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 3/5 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/52 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 12/17 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 29/48 δίποντα, 5/22 τρίποντα και 12/20 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 27 ασίστ.

Los Abeles Fakers (Φωτεινός): Φωτεινός 7, Αντωνάκης 19 (3), Λουκαΐτης 2, Ουζουνίδης 12, Κωνσταντίνου 11, Δαμίας

Paraliers (Α. Σκόρδος): Ηλιόπουλος 6, Α. Σκόρδος 12 (1), Τσαϊρέλης 10, Σεπετάς 1, Β. Σκόρδος 21, Ανδρεδάκης 5 (1), Καρουζάκης 7 (1), Οικονομόπουλος 6, Περσεμάτης 17 (2)

Τι μας άρεσε: Το γεμάτο ρόστερ των νικητών καθώς και η συνολική τους παρουσία στο παρκέ.