Brazzers 14 16 12 11 - 53 -
ReTirees 18 18 19 17 - 72 -

Άνετοι και ωραίοι οι ReTirees!

Ύστερα από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα, οι Retirees επέστρεψαν στον δρόμο των επιτυχιών αφού επικράτησαν των Brazzers στο Athens Sports Hall.

Παρά τις απουσίες τους, οι δύο ομάδες έπαιξαν όμορφο μπάσκετ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και ήταν ιδιαίτερα παραγωγικές. Οι φιλοξενούμενοι όντας ανώτεροι πήραν το προβάδισμα με 14-18 χάρη στα καλάθια των Παπαϊωάννου, Γιαμαιου και Πλεξουσάκη. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την δύναμη του Αθηναίου στο ζωγραφιστό και το μακρινό σουτ του Δαρδαμάνη και έμειναν κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Brazzers με την είσοδο του Χρόνη και την σταθερά καλή απόδοση του Δαρδαμάνη, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Οι Retirees δεν επηρεάστηκαν από την εξέλιξη αυτή. Γύρισαν την μπάλα στην επίθεση, πήραν σκορ από τους Παπαϊωάννου και Γιαμαίο και διαμόρφωσαν το υπέρ τους 30-36 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Κουσούλη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στο τρίτο δεκάλεπτο, κυριάρχησε και στις δύο μεριές του παρκέ και με πολυφωνία στην επίθεση "έχτισε" διψήφια διαφορά, κάνοντας ταυτόχρονα αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι γηπεδούχοι κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά, έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο και βρέθηκαν σε δύσκολη θέση εν όψει συνέχειας. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 42-55.

Στην τέταρτη περίοδο οι Brazzers δεν κατάφεραν να βγάλουν σημάδια αντίδρασης, παρέμειναν χαμηλά στο σκοράρισμα κι έτσι το παιχνίδι απέκτησε τυπική διαδικασία. Οι φιλοξενούμενοι με οδηγό το εξαιρετικό τους τρίτο δεκάλεπτο και πρωταγωνιστές τους Τσαπατάκη και Στόλη έτρεξαν ένα επιμέρους 11-17 και έφτασαν εύκολα στην δεύτερη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παπαϊωάννου με 15 πόντους (5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 12/35 δίποντα, 6/25 τρίποντα και 11/19 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/53 δίποντα, 5/17 τρίποντα και 11/15 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ.

Brazzers (Μπάρμπας): Αθηναίος 10, Αρβανίτης 4, Γιοβάνης 7 (1), Δαρδαμάνης 16 (2), Μπάρμπας 3, Σαμπάνης 4, Χρόνης 9 (3)

ReTirees (Κουσούλης): Γιαμαίος 10 (1), Κοτσαμπάς 8, Κτιστάκης, Παπαϊωάννου 16 (2), Πλεξουσάκης 14, Σαρρής 2, Στόλης 11 (1), Τσαπατάκης 11 (1)