20/10/2024
Drink Team 4 15 13 12 - 44 -
Αρειανοί 14 13 20 25 - 72 -

Άνετοι και ωραίοι οι Αρειανοί!

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα των Αρειανών στην αναμέτρηση, αφού με πρωταγωνιστές τους Κατσώλη, Γεωργακόπουλο και Λάγιο "εχτισαν" διψήφια διαφορά (4-14). Οι γηπεδούχοι κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά και έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Drink Team έβγαλε αντίδραση και με καλάθια των Γερουκάκη, Τάτση και Κόκκινου έριξε την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων (19-27). Οι Αρειανοί από την άλλη μεριά, πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Σκουτέλα και Γ. Μαυρογιαννάκη και έγιναν το μεγάλο φαβορί για τη νίκη.

Με ανεβασμένη ψυχολογία, ορθολογικές επιθέσεις και καλάθια των Τάτση και Λόη, οι "μπλε" έκαναν δυναμική επιστροφή στο ματς, μείωσαν στο καλάθι και μπήκαν για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης. Οι φιλοξενούμενοι έδωσαν ωστόσο ηχηρή απάντηση στα τελευταία λεπτά. Με μπροστάρη τον Γεωργακόπουλο και άξιους συμπαραστάτες τους Κατσώλη και Γ. Μαυρογιαννάκη, οι Αρειανοί έκαναν το σκορ 32-47 και επανέφεραν την... τάξη.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν και στις δύο μεριές του παρκέ, να "χτυπούν" από την περιφέρεια με τους Γεωργακόπουλο και Λάγιο και να φτάνουν εύκολα στη νίκη με το εμφατικό 44-72. Οι γηπεδούχοι επηρεάστηκαν από την εξέλιξη του παιχνιδιού, δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον τρελό ρυθμό των αντιπάλων και γνώρισαν την τρίτη τους ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Γεωργακόπουλος με double double και 23 πόντους (10/16 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 20 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λόης με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Drink Team (Λόης): Λόης 14 (2), Κεστεκίδης, Τάτσης 10, Παπαδόπουλος 4, Κόκκινος 10, Γερουκάκης 6, Νούσιος

Αρειανοί (Μαυρογιαννάκης): Ζαχαράκης 4, Λάγιος 14 (2), Α. Μαυρογιαννάκης 6, Γ. Μαυρογιαννάκης 6, Γεωργακόπουλος 23 (1), Κατσώλης 14, Σκουτέλας 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.