19/09/2024
Reboot 10 5 2 14 - 31 -
Somalia Pirates 20 8 20 13 - 61 -

Άνετοι στην πρεμιέρα οι Πειρατές!

Ποδαρικό με το δεξί έκαναν οι Σομαλοί Πειρατές στον 13ο όμιλο του Basketaki Cup, καθώς στην πρεμιέρα κέρδισαν εύκολα τους νεοσύστατους Reboot με 31-61 στο Athens Sports Hall!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Σομαλοί Πειρατές στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Τρανούλη, 3 του Αγγελάκη και τρίποντο του Γκρίνη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 10-20. Ο Λευτέρης Τσολάκος με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Φυτράκης και Ρίζος.

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 5 πόντους του Παπαηλιού οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων, 15-28. Ο Λευτέρης Τσολάκος συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των Reboot και στη δεύτερη περίοδο, πετυχαίνοντας ακόμη 4 πόντους.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Σομαλοί Πειρατές, καθώς έτρεξαν 20-0 σερί και με 8 νέους πόντους του Τρανούλη και 4 του Παπαηλιού, ξέφυγαν στους 33, 15-48. Το σκορ της τρίτης περιόδου, 17-48, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Λευτέρης Τσολάκος από την γραμμή της φιλανθρωπίας. Σκορ τρίτης περιόδου 17-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 31-61, χάρη σε εύστοχες προσπάθειες των Τρανούλη και Γκρίνη. Για τους Reboot στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Λευτέρης Τσολάκος και Ρίζος.

Πολυτιμότερος των Reboot ο Λευτέρης Τσολάκος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 4/7 βολές, 8/20 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες. Novibet MVP των Σομαλών Πειρατών ο Παπαηλιού με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές και 5/15 δίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Reboot (Τσολάκος): Αλεξανδρόπουλος, Γελαδάκης, Κολλύρης, Παππάς, Ρίζος 8, Τσολάκος 20, Φυτράκης 3, Μανιάτης

Σομαλοί Πειρατές (Παπαηλιού): Αγγελάκης 8,  Γκρίνης 6 (2), Νικολουζάκης 2, Παπαηλιού 11, Σταματέας 4, Στραβοπιεράκος 4, Σωτηρόπουλος 2, Τρανούλης 24 (3)

Τι μας άρεσε: Το εκρηκτικό τρίτο δεκάλεπτο των Σομαλών Πειρατών!