21/01/2024
All Blacks 15 21 7 5 - 48 -
Ανακασιακός 20 24 17 11 - 72 -

Άνετος και ωραίος ο Ανακασιακός!

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, ο Ανακασιακός επικράτησε άνετα των All Blacks στο κλειστό της Ζωφριάς και έκανε 9 τις νίκες του στο πρωτάθλημα.

Καλύτερος ήταν ο Ανακασιακός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης αφού με συνεχόμενους πόντους του Χοχλιδάκη προηγήθηκε με 15-20. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν σημάδια αντίδρασης στα τελευταία λεπτά με τους Σπυρόπουλο και Σαμαρτζή και έμειναν κοντά στο σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τη ρακέτα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και με καλάθια των Σμάγκιν, Ρομποτή και Μακρή "έχτισαν" διψήφια διαφορά. Οι γηπεδούχοι "χτύπησαν" ξανά από την περιφέρεια με τους Σπυρόπουλο, Σαμαρτζή και Χερβατίδη και μείωσαν σε 36-44 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Τέλος, στην υπόθεση νίκη έβαλαν οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού με συνεχόμενους πόντους του Χοχλιδάκη εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20. Οι All Blacks σημείωσαν μόλις 7 πόντους, δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων και βρέθηκαν εκτός διεκδίκησης της νίκης (43-61).

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού αφού ο νικητής είχε ήδη κριθεί. Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν το... πόδι από το γκάζι, έτρεξαν το γήπεδο και με ορθολογικές επιθέσεις έφτασαν στη νίκη με το εμφατικό 48-72. Οι γηπεδούχοι έγιναν προβλέψιμοι στο παιχνίδι τους, δεν κατάφεραν να βελτιωθούν και γνώρισαν βαριά ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σμάγκιν με double double και 25 πόντους (7/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/7 βολές, 20 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 9/42 δίποντα, 7/32 τρίποντα και 9/15 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/44 δίποντα, 5/17 τρίποντα και 15/22 βολές. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

All Blacks: Μπαντατσίδης 6, Μπούρος 9 (1), Σαμαρτζής 10 (2), Σπυρόπουλος 9, Τσαλουκίδης 7, Χερβατίδης 7 (1)

Ανακασιακός: Καμζέλας 4, Κοζαλάν 11 (1), Κοτοπούλης, Μακρής 2, Ρομποτής 8 (2), Σμάγκιν 25 (2), Χοχλιδάκης 22