11/02/2023
Αλκοολικός Αστέρας 12 9 14 19 - 54 -
Komic Mastoras BC 15 16 20 16 - 67 -

Άνετος και ωραίος ο Komic Mastoras!

Ένα από τα καλύτερα φετινά παιχνίδια του έκανε το βράδυ του Σαββάτου 11 Φεβρουαρίου ο Komic Mastoras που επικράτησε 54-67 του Αλκοολικού Αστέρα. Ο Komic Mastoras συνέχισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στην 2η θέση με 13 νίκες και 5 ήττες, ενώ από την άλλη ο Αλκοολικός Αστέρας γνώρισε την δεύτερη σερί ήττα του και υποχώρησε στο 9-8.

Όσον αφορά την αναμέτρηση, οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» στο ξεκίνημα, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς. Ο Λίγγρης ξεκίνησε πολύ καλά για τους φιλοξενούμενους και με σερί δικούς του πόντους ο Komic Mastoras πήρε ένα μικρό προβάδισμα για το 10-13. Μάλιστα ήταν και εκείνος που πέτυχε τους τελευταίους πόντους στην πρώτη περίοδο, καθώς έγραψε το 12-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αλκοολικός Αστέρας πλησίασε στο 19-23, όμως στη συνέχεια τα βρήκε «σκούρα», καθώς η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν του επέτρεπε να βρει λύσεις επιθετικά. Ο Τσαμακίδης έκανε το 21-27 και από ‘κει και πέρα οι γηπεδούχοι έμειναν «άσφαιροι». Ο Komic Mastoras το εκμεταλλεύτηκε και έκλεισε την δεύτερη περίοδο στο +10, με τους Τσιώγκα και Στασινό να γράφουν το 21-31 που ήταν και το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι έκαναν προσπάθεια να ρίξουν τη διαφορά και πάλι σε μονοψήφιο αριθμό, αλλά οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τρόπο να ξεφύγουν. Ο Αντωνόπουλος με δική του προσπάθεια έγραψε το 31-40, όμως Τσιώγκας και Λίγγρης είχαν απάντηση για το 31-44. Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο στη συνέχεια από το τρίποντο του Γιωτόπουλου, ο οποίος διαμόρφωσε το 31-47. Κάπως έτσι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον Komic Mastora στο +16, με το σκορ στο 35-51.

Ο Αλκοολικός Αστέρας ανέβασε την απόδοσή του στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά δεν κατάφερε να περιορίσει επιθετικά τον αντίπαλο. Ο Πρωτόπαπας έκανε το 45-56, αλλά και πάλι ο Στασινός βρήκε καλάθι για το 45-58. Η διαφορά, παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων, δεν έπεφτε κάτω από τους 10 πόντους και όσο ο χρόνος περνούσε, τόσο οι ελπίδες χάνονταν. Τσιώγκας και Γιωτόπουλος «πάτησαν γκάζι» και το σκορ έφτασε στο 50-65, λίγο πριν το φινάλε. Ο Komic Mastoras είχε «καθαρίσει» πλέον τη νίκη και οι γηπεδούχοι κατάφεραν μόνο να μειώσουν σε 54-67, που ήταν και το τελικό σκορ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Λίγγρης ο οποίος πέτυχε 20 πόντους, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και κατέβασε 5 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νικόλαος Φουρνογεράκης με 11 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα στο ματς.

Ο Αλκοολικός Αστέρας είχε 16/38 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 10/20 βολές, 37 ριμπάουντ, αλλά και 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 14 λάθη και 2 μπλοκ. Από την άλλη ο Komic Mastoras είχε 23/50 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 9/16 βολές, 38 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Παράλληλα μέτρησε 7 κλεψίματα, 8 λάθη και 2 μπλοκ.

Αλκοολικός Αστέρας (Αντωνόπουλος): Γιάννης 7(9ρ.), Πίτσιλλος 3(5ρ.), Παπακωνσταντίνου 4(4ρ.), Πρωτόπαπας 4, Σκλάβος, Τσαμακίδης 4(3ρ.), Τσομπανέλλης 9(7ρ.), Φουρνογεράκης 11(2ρ.)

Komic Mastoras (Γιωτόπουλος): Ακτύπης, Αυγερινός 1, Γιωτόπουλος 11(1ρ.), Γρηγοράκης 5(10ρ.), Λίγγρης 20(5ρ.), Νικόλας 2(9ρ.), Παπαντώνης, Ποθητός, Σερεβέτας 2(6ρ.), Σπυράτος 3(1ρ.), Στασινός 8(2ρ.), Τσιώγκας 15(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως ο Komic Mastoras δεν πιέστηκε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.