27/09/2024
Flint Tropics 22 20 15 14 - 71 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 2 6 7 11 - 26 -

Άνετη νίκη με ωραίο μπάσκετ για τους Flint Tropics!

Βράδυ Παρασκευής στο κλειστού του Μπόθου οι Flint Tropics υποδέχθηκαν τους Ανυπόταχτους Γαλάτες για την δεύτερη αγωνιστική της Development League, με τους γηπεδούχους να επικρατούν άνετα με 71-26.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ με το μαχαίρι στα δόντια και παίζοντας άμυνα για σεμινάριο κατάφεραν να περιορίσουν τους αντιπάλους, αφήνοντας τους να σκοράρουν μόνο 2 πόντους. Στο επιθετικό κομμάτι οι Flint Tropics είχαν ποικιλία στο σκοράρισμα με Τζαμτζή και Σεραφείμ Γκατζηρούλη να ξεχωρίζουν. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου 22-2.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό και να βρίσκουν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό χωρίς ιδιαίτερη πίεση. Για τους Γαλάτες Φραντζεσκάκης και Γαλάνης πέτυχαν από 2 πόντους και ξεμπλόκαραν καπως την ομάδα τους επιθετικά. Σκορ ημιχρόνου 42-8.

Στο δεύτερο ημίχρονο, με το παιχνίδι να γίνεται πια τυπική διαδικασία, οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ. Ο Σεραφείμ Γκατζηρούλης δεν έριξε τους ρυθμούς του και πέτυχε ακόμα 7 πόντους, για να ακολουθήσει ο Σκαμαντζούρας με 4. Οι Γαλάτες βρήκαν λύσεις από μακριά με το τρίποντο του Ντεγιάννη, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 57-15.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν σκορ μεσα από ωραίες συνεργασίες. Ντεγιάννης και Φραντζεσκάκης βρήκαν σκορ κοντά στο καλάθι, για να ακολουθήσει ο Γαλάνης με τρίποντο και να μείωση για την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι δεν ένιωσαν απειλή σε όλο το παιχνίδι και επικράτησαν άνετα με 71-26, πετυχαίνοντας την πρώτη τους νίκη για φέτος.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Σεραφείμ Γκατζηρούλης με 22 πόντους, 19 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους Γαλάτες ξεχώρισε ο Ντεγιάννης με 9 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Flint Tropics (Γκατζηρούλης): Τζαμτζής 11, Γράσσος 7, Σκαμαντζούρας 12, Γκατζηρούλης 22, Γκατζηρούλης 13, Τσέκερης 6

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος): Σάλτας 2, Δημογέροντας 2, Ανδρικόπουλος, Ντεγιάννης 9, Φραντζεσκάκης 6, Τσεκούρας, Μανωλάς, Γαλάνης 5, Ανδρικόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Οι ωραίες φάσεις που έβγαλαν οι γηπεδούχοι!