17/02/2023
Τα Βουνά 7 14 13 11 - 50 -
Ball Don't Lie 13 13 14 5 - 54 -

Ανέτρεψαν τα προγνωστικά οι BDL, υπέταξαν τα Βουνά στην παράταση

Μετά από ένα ακόμα ματς που κρίθηκε στην παράταση, οι Ball Don't Lie, αν και φάνταζαν ως το αουτσάιντερ της αναμέτρησης, έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη κόντρα στα Βουνά (50-55, 45-45 κ.δ) και άνοιξαν λογαριασμό στη φετινή Master League, υποχρεώνοντας παράλληλα τους αντιπάλους τους στην πρώτη τους ήττα και προσγειώνοντάς τους απότομα, μετά τη μεγάλη νίκη επί των Tech Buddy.

Οι BDL μπήκαν εξ αρχής αποφασισμένοι να...πολεμήσουν για τη νίκη και με ηγέτη τον Γεράσιμο Γασπαράτο, έκαναν ένα πάρα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με σκορ 7-13, δείχνοντας πως δεν θα αποτελέσουν εύκολη λεία για τα Βουνά.

Στην δεύτερη περίοδο, οι πρωτοπόροι της Master League ισορρόπησαν το παιχνίδι, δεν κατάφεραν ωστόσο σε κανένα σημείο του αγώνα να περάσουν μπροστά στο σκορ, με τους BDL να βρίσκουν πάντα τρόπους και να συντηρούν μια μικρή διαφορά, για να πάνε τελικά στην ανάπαυλα με διαφορά 5 πόντων (21-26).

Στην επανάληψη, οι τυπικά φιλοξενούμενοι Ball Don't Lie έδειξαν σε πρώτη φάση να απορροφούν την πίεση των Βουνών, τα οποία παρά την προσπάθειά τους να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, είχαν λανθασμένες επιλογές κάθε φορά που πλησίαζαν. Έτσι, η 3η περίοδος έληξε με σκορ 34-40 και οι BDL μπήκαν από θέση ισχύος στην τελευταία περίοδο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, Παναγιώτης Λιόλιος, Καργιώτης και Παπανικολάου προσπάθησαν να φέρουν τούμπα την κατάσταση και εν μέρει τα κατάφεραν, καθώς είχαν καλύτερο «φίνις» στο ματς, το οποίο οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο (45-45). Πριν την εκπνοή, ο Παπανικολάου με ένα απίστευτο τρίποντο είχε δώσει προβάδισμα (45-44, στο 39'), όμως ο Χαριτωνίδης με 1/2 έσωσε την ομάδα του και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί, αν και τα Βουνά προηγήθηκαν με 50-48 στο 43', υπέστησαν ένα black out στο τελευταίο δίλεπτο, κάτι που οι BDL εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο και με σερί 7-0 στο τέλος έφτασαν στο πολυπόθητο ροζ φύλλο (50-55) και ατενίζουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον τους στη διοργάνωση.

Βetsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Διονύσης Κομνηνός με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Παναγιώτης Λιόλιος με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ.

BOYNA: Αγγιούς 2, Αναστασόπουλος 5, Λευθεριώτης 4, Καργιώτης 9, Λιόλιος 11, Μαντάς, Παπανικολάου 10, Σοφιανόπουλος 6, Τσιρώνης, Φιλιππόπουλος 3

BALL DON'T LIE: Γασπαράτος 13, Κακαφώνης, Κομνηνός 12, Μαθιουδάκης 4,  Μπέλλας 8, Χαριτωνίδης 9, Ψαλτάκης 8