20/03/2023
Emporio Armani 9 9 13 2 - 33 -
Akarnania Warriors 18 16 8 13 - 55 -

Ανέτρεψαν το πλεονέκτημα οι Akarnania Warriors

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση οι Akarnania Warriors κέρδισαν με 55 - 33 την περσινή πρωταθλήτρια Emporio Armani στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων στα play - offs. Η ομάδα του Θόδωρου Παπαστάμου που τερμάτισε στην 6η θέση της κανονικής διάρκειας, ανέτρεψε το πλεονέκτημα της 3ης Emporio Armani και χρειάζεται πλέον μία νίκη για να βρεθεί στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, προηγήθηκαν με 9 - 0 στα πρώτα λεπτά, ενώ έφτασαν τη διαφορά μέχρι τους 12, για να μειώσει στο φινάλε της πρώτης περιόδου στους 9 η Emporio Armani.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Warriors είχαν διψήφιες διαφορές και στο ημίχρονο πήγαν με προβάδισμα 16 πόντων.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 21 πόντους, η Emporio Armani έτρεξε σερί 10 - 0 μειώνοντας στους 11 και με αυτή τη διαφορά βρέθηκαν οι δύο ομάδες στο 30 λεπτό.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόλις δύο πόντους στα πρώτα δευτερόλεπτα και στη συνέχεια οι Warriors με σερί 11 - 0 έφτασαν στο τελικό +22.

Για την Emporio Armani πρώτος σκόρερ και μοναδικός "διψήφιος" ήταν ο Βαγγέλης Καρακώστας με 10 πόντους. Οι νικητές είχαν πρώτο σκόρερ τον Αλέξανδρο Δρακούση με 14 πόντους και ακολούθησαν ο Betsson MVP της αναμέτρησης Χρήστος Τασιούλης με 13 και ο Χρήστος Τσάσσης με 11.

Τι μας άρεσε. Οι Warriors είχαν πολλούς πρωταγωνιστές, σχετικά καλά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα και έφτασαν δίκαια στη νίκη.

Τι δε μας άρεσε. Η Emporio Armani δεν κατάφερε να βρει ρυθμό στο παιχνίδι της, οι απουσίες της στοίχισαν και πλέον καλείται να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση.

EMPORIO ARMANI (Νίκος Σβίγγος): Αγγέλης 4, Κάππας 1, Καραγιάννης, Καρακώστας 10, Κατερινόπουλος 1, Κοκοτός 2, Κοργιαλός 4, Μπαλωμένος 3(1), Πατούλας 4, Τασιούλης Ι. 4(1), Τρίκας.

AKARNANIA WARRIORS (Θόδωρος Παπαστάμος): Αντωνιάδης, Δρακούσης 14(2), Κωτσής 7(1), Μπαρμπάκης, Μπιτσικώκος 5(1), Πετρέκας, Τασιούλης Χ. 13, Τσαμάκης 5(1), Τσάσσης 11(1), Χριστογιάννης.