Los Lampriniers 7 13 7 11 - 38 -
Φιορετσίνα 9 15 5 18 - 47 -

Ανεβαίνει η Φιορετσίνα!

Τρεις έκανε τις νίκες της η Φιορετσίνα, αφού επικράτησε των Los Lampriniers σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του Κολωνού.

Τα πατήματά τους έψαχναν να βρουν οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, όντας αρκετά προσεκτικές στις επιθέσεις τους. Έτσι, στο τέλος της περιόδου, η Φιορετσίνα είχε το προβάδισμα με 7-9, χάρη στα καλάθια των Γεωργακόπουλου, Μαλακού και Ξυλογιαννόπουλου. Ο Αποστόλου ξεχώρισε με την απόδοσή του από πλευράς γηπεδούχων, κάνοντας παράλληλα θραύση και στον τομέα των ριμπάουντ.

Ίδιο παρέμεινε το σκηνικό της αναμέτρησης και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Lambriniers να σκοράρουν με τους Γκόλια και Σκούρτα και τους φιλοξενούμενους να απαντούν με Ακρίτα, Μακρίδη, Αθανασόπουλο και Γεωργακόπουλο και να παίρνουν το προβάδισμα στο φινάλε του ημιχρόνου με 20-24.

Τα πολλά λάθη και η αστοχία ήταν αυτά που κυριάρχησαν στο δεύτερο ημίχρονο. Χαρακτηριστικό ήταν το φτωχό επιμέρους σκορ (7-5). Παρόλα αυτά το παιχνίδι παρέμενε ντέρμπι και οι δύο ομάδες ετοιμάζονταν να τα δώσουν όλα στο τέταρτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 27-29.

Με πίεση και στα 4/4 του γηπέδου και καλάθια των Ακρίτα και Ξυλογιαννόπουλου, η Φιορετσίνα ανάγκασε τους αντιπάλους να κάνουν πολλά λάθη, "έχτισε" διψήφια διαφορά (27-37) και έκανε αποφασιστικό βήμα για τη νίκη στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου. Οι Lambriniers προσπάθησαν με τον Αποστόλου να επιστρέψουν στο ματς, όμως τα σημάδια κόπωσης είχαν κάνει την εμφάνισή τους. οι φιλοξενούμενοι δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα και έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 38-47.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ξυλογιαννόπουλος με 8 πόντους (4/7 δίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 16/51 δίποντα, 1/15 τρίποντα και 3/7 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/55 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 6/13 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ.

Los Lampriniers (Σκούρτας): Αποστόλου 14, Βαμβακάς 2, Γκόλιας 7 (1), Κοκόλης 4, Μπελιβανάκης 6, Ρίζος 3, Σκούρτας 2

Φιορετσίνα (Ακρίτας): Αθανασόπουλος 4 (1), Ακρίτας 7, Γεωργακόπουλος 10, Μαγκούτης, Μακρίδης 8, Μαλακός 4, Ξυλογιαννόπουλος 8, Στασινόπουλος 4, Παπαγιάννης 2

Τι μας άρεσε: Το τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών. Πίεσαν σε όλο το γήπεδο, πήραν μια σημαντική διαφορά και την διατήρησαν σχετικά εύκολα.