21/10/2024
Shoot Banana 4 1 10 8 - 23 -
Novibet 10 10 10 11 - 41 -

Ανεβαίνει η Novibet!

Το βραδάκι της Δευτέρας 21 Οκτωβρίου στο Basketaki Arena, σε παιχνίδι για την τέταρτη αγωνιστική του πέμπτου ομίλου της Development 2, η Novibet με όπλο την καλή της άμυνα πέτυχε μια εύκολη σχετικά νίκη απέναντι στους Shoot Banana.

Οι δυο ομάδες δεν ανέβασαν στροφές στο πρώτο δεκάλεπτο, με την Novibet να διατηρεί εύκολα τον έλεγχο του παιχνιδιού και με πρώτο βιολί τον Παππά με 4 πόντους να προηγείτε με 4 – 10. Ο Σκαφίδας πέτυχε το μοναδικό καλάθι εντός παιδείας για τους Shoot Banana.

Η εικόνα του δεύτερου δεκαλέπτου έμοιαζε με του πρώτου, με την διαφορά πως οι Shoot Banana αυτήν τη φορά δεν πέτυχαν ούτε ένα καλάθι. Οι Novibets με μπροστάρη τον Σεραφόπουλο με 5 πόντους και καλάθια από Παππά – Αλυσανδράτο ανέβασαν τη διαφορά στο + 15 και διαμόρφωσαν το 5 – 20 του πρώτου ημιχρόνου.

Ισορροπημένο και ισόπαλο το τρίτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με την εικόνα να μην αλλάζει και την Novibet να κρατάει διαφορά ασφαλείας. Σκαφίδας με 6 πόντους και Καραβίας με 4 προσπάθησαν να πάρουν το μομέντουμ για τους Shoot Banana, αλλά ο καυτός Γκίζης με 8 πόντους οδήγησε τους φιλοξενούμενους στο + 15.

Ο Σκαφίδας με 6 ακόμα πόντους πάλευε σχεδόν μόνος του να μειώσει το σκορ για τους τυπικά γηπεδούχους στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την Novibet χωρίς να αγχώνεται και βρίσκοντας λύσεις κυρίως με τον Τσικούρα που πέτυχε 5 πόντους, να φτάνει άνετα στο τελικό 23 – 41.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Ιωάννης Γκίζης με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μηνάς Σκαφίδας με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Shoot Banana(Πανταζής): Καραβίας 5(14ρ.), Ντόβολος, Πανταζής(7ρ.), Σκαφίδας 15, Σωτηρίου(9ρ.), Φραγκούλης, Χαλκής 3.

Novibets(Λώμης): Αλυσανδράτος 4, Αραμπατζής, Γκίζης 9(7ρ.), Ζαγάρης 2, Καβαρνός 5,Ντεκουμές , Κ.Γ. Παππάς 6, Κ. Η.Παππάς 4, Σεραφόπουλός 6(8ρ.), Τσικούρας 5(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Το καλό κλίμα μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.