02/06/2022
Gerakas Hawks 24 6 14 21 - 65 -
Beerokoillers 20 24 16 15 - 75 -

Ανεβαίνουν οι Beerokoillers!

Την δεύτερη νίκη τους για την Μaster του summer league, έκαναν το βράδυ της Τετάρτης 1 Ιουνίου στο Μενίδι οι Beerokoillers, καθώς επικράτησαν 65-75, απέναντι στους πολύ καλούς Gerakas Hawks.

Γεμάτο από σκορ και θέαμα, ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τους Gerakas Hawks να αντιδρούν γρήγορα και να προηγούνται με 24 – 20. Γκόρος με 10 και Λουλούδης με 7 πόντους, οδηγούσαν την επίθεση των γηπεδούχων, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν Καπελλές με 5, Λιακόπουλος και Αλεξόπουλος με 4 πόντους αντίστοιχα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι και με μπροστάρη ξανά τον Καπελλέ με 7 πόντους και τους Προμπονά(6), Ράνιο(5) και Αλεξόπουλο(4) σε απόσταση αναπνοής, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 30 – 44. Για τους αγνώριστους σε εκείνο το διάστημα Hawks , από ένα καλάθι έβαλαν οι Τοπούζογλου και Γκόρος.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο τρίτο δεκάλεπτο, με το σκορ να μένει σε υψηλά επίπεδα για τους Beerokoillers. Λουλούδης με 5 πόντους και Πικάσης με τρίποντο προσπαθούσαν να μειώσουν το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους κρατούσαν κυρίως Ράνιος με 7 πόντους, με Μανδηλαρά και Κεφαλά να βάζουν από ένα τρίποντο(44-60).

Οι Hawks πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις στο τέταρτο δεκάλεπτο να γυρίσουν το ματς, με Τοπούζογλου (9) και Λουλούδη να ηγούνται στην επίθεση, όμως οι Beerokoillers,με τον Αλεξόπουλο να βάζει 4 πόντους και τους Ψεματίκα, Προμπονά, Λιακόπουλο και Καπελλέ από ένα καλάθι, έφτασαν στην νίκη με 65-75.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Σπύρος Καπελλές με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ , ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Λουλούδης με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Hawks είχαν 19 / 42 δίποντα, 6 / 26 τρίποντα, 9 / 15 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Οι Beerokoillers είχαν 20 / 43 δίποντα, 8 / 45 τρίποντα, 11 / 22 βολές, κατέβασαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και υπέπεσαν σε 6 λάθη.

Gerakas Hawks(Πικάσης): Αρβανιτάκης , Γιαννακάκης 5, Γκόρος 14(8ρ.), Λουλούδης 19(13ρ.), Πικάσης 5, Σκλαβούνος ,Τζελέπης 5(9ρ.), Τοπούζογλου 17.

Beerokoillers(Μανδηλαράς): Αλεξόπουλος 13, Καπελλές 14(10ρ.),Κεφαλάς 6, Λιακόπουλος 9(12ρ.), Μανδηλαράς 4, Προμπονάς 9(8ρ.), Ράνιος 18( 9ρ, 7 ασίστ), Ψεματίκας 2.

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα των νικητών και η αντίσταση των ηττημένων.