07/11/2022
Pink Paper 5 16 17 11 - 49 -
Grava Thunders 13 21 13 12 - 59 -

Ανεβαίνουν οι Grava Thunders!

Το βράδυ της Δευτέρας 7 Νοεμβρίου στο κλειστό του Σπάρτακου, οι Grava Thunders παίρνοντας τον έλεγχο και την διαφορά από την αρχή του παιχνιδιού, άντεξαν την πίεση που άσκησαν οι Pink Paper και πήραν το ροζ φύλλο με 49 – 59.

Οι Grava Thunders διατηρούσαν άνετα τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο και με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Κυρίτση και Βήχο με 5 πόντους έκαστος, είχαν προβάδισμα με 5– 13. Στην φτωχή συγκομιδή των γηπεδούχων , ξεχώρισε ο Κονταρίνης με 4 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες ανέβασαν ρυθμούς, σκόραραν με μεγαλύτερη ευκολία, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν την διαφορά στους 13 πόντους. Κυρίτσης και Ντούρμας οδηγούσαν την επίθεση με 6 πόντους, με τον Καρέκλα να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 5 , ενώ για τους Pink Paper, ξεχώρισε μακράν ο Κονταρίνης με 10 πόντους, με Αζάρ, Καρπούζη και Κωλέττη να βάζουν από ένα καλαθάκι.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ξεκίνησε με τους Τhunders να μπαίνουν και πάλι δυνατά και με 4 πόντους του Μπαντούνα, τρίποντο του Ντούρμα και καλάθια από Σωτηριάδη – Βήχο, έστειλαν την διαφορά στο + 18. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, με τον Αζάρ να βγάζει τρομακτική ενέργεια στην άμυνα και να μοιράζει ασίστ, τον Κονταρίνη να σκοράρει ασταμάτητα με 13 πόντους και τον Καρπούζη να ακολουθεί με 6, μειώνοντας το σκορ σε 38 – 47.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι ομάδες στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με Ρόκκα, Κονταρίνη, Κωλέττη, Καρπούζη να σκοράρουν από την μία και τον Κυρίτση να το έχει πάρει προσωπικά με 8 συνεχόμενους πόντους από την άλλη,για το 45 – 55. Μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο, ο Κονταρίνης μείωσε ακόμα περισσότερο με 4 συνεχόμενους πόντους, αλλά το φινάλε της αναμέτρησης ανήκε στους Thunders, καθώς Βρεττάκος με δύο βολές και Σωτηριάδης με δίποντο,υπέγραψαν το τελικό 49 – 59.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Κυρίτσης 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασιστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χάρης Κονταρίνης με 30 πόντους, 6 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Οι Pink Paper είχαν 19 / 54 δίποντα, 2 / 21 τρίποντα, 5 / 12 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη. Οι Grava Thunders είχαν 21 / 52 δίποντα, 3 / 12 τρίποντα, 8 / 13 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Pink Paper(Αζαρ): Αζάρ 2 10, Καρπούζης 11(7ρ.), Κονταρίνης 30, Κωλέττης 4(12ρ.), ρό Ρόκκας 1, Ζαζόπουλος 1,Μπικοράρος.

Grava Thunders(Βρεττάκος): Βήχος 9(10ρ.), Βρεττάκος 4, Καρέκλας 5, Κυρίτσης 19(8ρ.)Μπαντούνας 4, Ντούρμας 9(9ρ.), Σωτηριάδης 9.

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα της αναμέτρησης.