01/02/2023
Ερυθρός Σταυρός 19 10 13 13 - 55 -
Hellenic Energy 15 24 22 29 - 90 -

Ανεβαίνουν τα ΕΛ.ΠΕ.!

Το πέμπτο τους ροζ φύλλο αγώνα πήραν χθες στο ΣΕΦ τα ΕΛ.ΠΕ., καθώς στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Evolution League κέρδισαν εύκολα τον Ερυθρό Σταυρό με 55-90 και απομακρύνθηκαν περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού!

Με τον Αγραπίδη να μπαίνει φουριόζος στο παρκέ και να πετυχαίνει 14 πόντους, ο Ερυθρός Σταυρός βρέθηκε δύο φορές στο +7 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 19-15. Ο Κατζέλης με 6 πόντους, ο Σκαρπέλης με 5 και ο Καλαρίδης με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο τα ΕΛ.ΠΕ. επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και με 9 πόντους του Καλαρίδη, 5 του Κατζέλη, 4 του Σκαρπέλη και τρίποντα των Θεάκο - Κυπραίου, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 13 πόντων, 26-39. Το σκορ του πρώτου μέρους, 29-39, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Κουτουζής από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα 5 πόντους σημείωσε ο Αγραπίδης.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Χατζηπέτρου, καθώς με ακόμη 9 πόντους του Καλαρίδη, 5 του Κυπραίου και 4 του Κατζέλη, έφτασε την διαφορά στους 19, 42-61. Λίγα πράγματα επιθετικά για το συγκρότημα του Δασκάλου σε εκείνο το διάστημα, με τους Πάντζαλη, Αγραπίδη, Ασημομύτη και Κουτουζή να βρίσκουν στόχο. Σκορ τρίτης περιόδου 42-61, με τους Κουτουζή και Κυπραίο να αποβάλλονται.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τα ΕΛ.ΠΕ. να επικρατούν με 55-90, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Γιαννίμπα, Διακουμή, Φεραδούρου, Θεάκου, Καλαρίδη και Σκαρπέλη. Για τον Ερυθρό Σταυρό στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Αγραπίδης, Ασημομύτης, Κολοβός και Πάντζαλης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/12 βολές, 17/31 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Πήραν 28 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 5/8 βολές, 32/54 δίποντα και 7/21 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος του Ερυθρού Σταυρού ο Αγραπίδης με 29 πόντους (double-double), έχοντας 5/9 βολές, 6/9 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp για τα ΕΛ.ΠΕ. ο Καλαρίδης με 26 πόντους, έχοντας 4/6 βολές και 11/14 δίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Ερυθρός Σταυρός (Δασκάλου): Αγραπίδης 29 (4), Λαγός, Κολοβός 4, Κουτουζής 12 (1), Πάντζαλης 6, Κεραμιδάς, Ασημομύτης 4

ΕΛ.ΠΕ. (Χατζηπέτρου): Κατζέλης 15 (1), Διακουμής 8 (2), Σκαρπέλης 13, Θεάκος 7 (1), Στάθης 7 (1), Γιαννίμπας 7 (1), Φεραδούρος 4, Κυπραίος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των ΕΛ.ΠΕ. μέσα στο ζωγραφιστό!