09/01/2023
Reload 16 13 15 16 - 60 -
Paliagoura 21 17 12 24 - 74 -

Ανεβαίνουν τα Paliagoura!

Ποδαρικό με το δεξί έκαναν για το 2023 τα Paliagoura, καθώς στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής της Elite League by Betsson, κέρδισαν τους Reload με 60-74 στο Athens Sports Hall και τους έπιασαν στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τα Paliagoura, καθώς με 8 πόντους του Αθανασιάδη, 7 του Κασκάνη και τρίποντο του Σταφυλά, προηγήθηκαν με 9-20, 2:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και με 5 πόντους του Ορέστη, 5 του Σωτηρόπουλου και 4 του Πανταζή, μείωσαν στους 5, 16-21!

Στην δεύτερη περίοδο οι Reload συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με 5 πόντους του Σωτηρόπουλου και 4 του Πανταζή, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 26-26, 5:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, το υπόλοιπο του πρώτου μέρους ανήκε στους φιλοξενούμενους και με 7 πόντους του Κασκάνη και δύο τρίποντα του Αβανίδη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 9 πόντων, 29-38!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Λουφόπουλου και 4 του Γούρνα, το συγκρότημα του Περιβολάρη πλησίασε στον πόντο, 41-42. Για ακόμη, όμως, μια φορά οι πράσινοι απάντησαν άμεσα και με 7 πόντους του Σαραντόπουλου και τρίποντο του Κωστάκη, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +6, 44-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Paliagoura είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με ηγέτη τον Αβανίδη με 12 πόντους, αλλά και βοήθειες των Σταφυλά, Κασκάνη, Μούσουρα και Σαραντόπουλου, έφτασαν εν τέλει εύκολα στη νίκη με 60-74! Δεν μπόρεσαν οι Reload να διεκδικήσουν μέχρι τέλους τη νίκη, παρά τις εύστοχες προσπάθειες των Σωτηρόπουλου, Λουφόπουλου, Πανταζή και Ορέστη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/15 βολές, 20/57 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 5/9 βολές, 21/44 δίποντα και 9/31 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Reload ο Σωτηρόπουλος με 15 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 4/13 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp για τα Paliagoura ο Κασκάνης με 20 πόντους (triple-double), έχοντας 1/1 βολή, 8/9 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 10 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Reload (Περιβολάρης): Δακουτρός, Αναγνωστόπουλος 6, Γουρνάς 6, Λουφόπουλος 9, Ορέστης 14 (2), Πανταζής 10, Σωτηροπούλος 15 (1)

Paliagoura (Δράκος): Κασκάνης 20 (1), Αβανίδης 19 (4), Αθανασιάδης 8 (2), Κωστάκης 5 (1), Μούσουρας 2, Σαραντόπουλος 13, Σταφυλάς 7 (1)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση που έβγαζαν τα Paliagoura όταν οι Reload πλησίαζαν!