28/01/2023
Seattle SuperΨΩΝΙΑ 12 7 17 13 - 51 -
Above The Rim 16 16 16 18 - 64 -

Ανεβαίνουν ακόμη περισσότερο οι Above The Rim!

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε καλά για τους Seattle οι οποίοι είχαν αρκετά άστοχα σουτ κάτι που στην συνέχεια κατάφεραν να φτιάξουν και να μείνουν μέσα στο παιχνίδι πετυχαίνοντας 12 πόντους. Οι Above από την αρχή βασίστηκαν πολύ στα σουτ τα οποία και μπήκαν και μπόρεσαν να χτίσουν μια διαφορά 4 πόντων.

Η κακή πορεία των Seattle συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο η αστοχία τους ήταν αυτή η οποία έδωσε την δυνατότητα στους αντιπάλους τους να μεγαλώσουν την διαφορά και να τους κολλήσουν στον τοίχο. Οι Above με τον Χατζηεμμανουήλ για ακόμα μια φορά να πετυχαίνει το ένα καλάθι πίσω από το άλλο μπόρεσαν να φτάσουν την διαφορά μέχρι και τους 13 πόντους.

Όλα αυτά όμως άλλαξαν με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου στο οποίοι οι Seattle μπόρεσαν να παίξουν το δικό τους παιχνίδι και χάρης στους δύο Ακριτόπουλους που πρωταγωνίστησαν στην επίθεση κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά. Από την άλλη όμως οι Above The Rim είχαν άλλη άποψη και χάρης την φανταστική τους άμυνα κατάφεραν να μειώσουν την ζημιά.

Αυτή η αντεπίθεση των Seattle δεν θα αντέξει για πολύ και έτσι στο τέταρτο δεκάλεπτο χάρης στις λάθος επιλογές στην επίθεση δεν θα μπορέσουν να πάρουν το κάτι παραπάνω και έτσι η νίκη θα περάσει στα χέρια των Above The Rim με τελικό σκορ 51-64.

MVP αναδείχθηκε ο Όθων Κατάκης ο οποίος παραλίγο να πετύχει double double καθώς είχε 8 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Seattle πρωταγωνιστής είναι ο Χρήστος Ακριτόπουλος ο οποίος έκανε double double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Seattle Superψωνια: Μπίνας 8 , Ακριτόπουλος Χ. 13 (2) , Ιωαννίδης 2 , Μαλακώζης 6 (1) , Φανουλάς 3 , Νταμπούδης 7 , Ακριτόπουλος Α. 12 (1)

Above The Rim: Χατζηεμμανουήλ 22 (4) , Κουτσιβίτης 10 , Κατάκης 8 , Πισκουλιάν 14 , Μισαηλίδης 10

Τι μας άρεσε: Η σταθερά καλή εμφάνιση των Above.