01/06/2024
West Side B.C 16 18 27 15 - 76 -
Fast Break 15 11 9 21 - 56 -

Ανεβαίνουν οι West Side!

Το τρίτο τους ροζ φύλλο αγώνα στον δεύτερο όμιλο της Summer Development League πήραν οι West Side, καθώς για την έβδομη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα την πεντάδα των Fast Break με 76-56 και τους ανάγκασαν σε τρίτη συνεχόμενη ήττα.

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι West Side στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Τσούλφα και τρίποντα των Νικολάου - Μπελεχάκη, προηγούνταν με 14-6, 4:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι και με 5 πόντους του Μπουλαξή, 4 του Δεσποτάκη και 4 του Τσάφου, μείωσαν στον πόντο, 16-15!

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και με 6 πόντους του Ρηγόπουλου, 5 του Τριανταφυλλίδη, 4 του Λέγγα και τριποντάκι του Γαλανόπουλου, βρέθηκαν μέχρι και στο +11, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 34-26. Τους Fast Break κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι 5 πόντοι που πέτυχε ο Μπουλαξής και οι 4 του Δεσποτάκη.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι West Side, αφού με 8 πόντους του Νικολάου, 6 του Ρηγόπουλου, 5 του Μπελεχάκη και τρίποντο του Γαλανόπουλου, ξέφυγαν στους 26, 61-35. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Μπουλαξή και τους 3 του Ηλιάδη. Σκορ τρίτης περιόδου 61-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό της Ζωφριάς και έτσι η παρέα του Μπελεχάκη έφτασε εύκολα στη νίκη με 76-56, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μπελεχάκη, Νικολάου, Τσούλφα και Γαλανόπουλου. Για τους Fast Break στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Μπουλαξής, Τσάφος και Ηλιάδης.

Betsson MVP των West Side ο Τσούλφας με 12 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 6/12 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 19 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Fast Break ο Τσάφος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

West Side (Μπελεχάκης): Γαλανόπουλος 9 (3), Λέγγας 6, Μπελεχάκης 14 (3), Νικολάου 17 (3), Ρηγόπουλος 12 (1), Τριανταφυλλίδης 6 (1), Τσούλφας 12

Fast Break (Μπουλαξής): Δεσποτάκης 10, Ηλιάδης 11, Μπουλαξής 22 (4), Τσάφος 11 (1), Ωραιόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης!