30/01/2023
Δεν έχει 11 17 21 26 - 75 -
Thessaloniki Avispas 11 16 19 22 - 68 -

Ανέβασαν απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν την νίκη οι Δεν Έχει!

Μπήκαν αναγνωριστικά στο παιχνίδι οι δύο ομάδες με αποτέλεσμα ο ρυθμός του παιχνιδιού να είναι χαμηλός. Οι Δεν Έχει προσπάθησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Καλπαξίδη να ευστοχεί με τα γνωστά του σουτ από μέση απόσταση, όμως η απάντηση των Thessaloniki Avispas ήταν άμεση και με τα καλάθια του Γιώργου Χατζηιωαννίδη διαμορφώθηκε το 11-11.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον ρυθμό τους στην επίθεση και με όμορφες συνεργασίες του Μυλωνά και του Γιαννακούδη κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Οι Thessaloniki Avispas απάντησαν με τις τρίποντες βόμβες του Καμαρουδη και του Μουταφίδη κρατώντας την διαφορά χαμηλά. Το ημίχρονο βρήκες τις δύο ομάδες στο 28-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Δεν Έχει ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι με τον Λάμπρου και τον Καλπαξίδη να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις στο πρόσωπο του Βασίλη και του Γιώργου Χατζηιωαννίδη και κατάφεραν να μείνουν κοντά με το σκορ να μένει στο 49-46.

Στην τέταρτη περίοδο οι Δεν Έχει συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Εκμεταλεύτηκαν την κούραση των αντιπάλων τους και με τους κρίσιμους πόντους του Μυλωνά και του Μπαλκούρα κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας. Οι Thessaloniki Avispas προσπάθησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Καμαρούδη και του Σταματάκη, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα μ το τελικό 75-68.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Ηλίας Καλπαξίδης με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασσίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο  Γιώργος Χατζηιωαννίδης με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Δεν Έχει: Μυλωνάς 14(1), Κοντολέων 5, Καλπαξίδης 20, Σαλασάσογλου 4, Βαβρίτσας 2, Λάμπρου 13, Παντάλης 4, Γιαννακούδης 7(1), Μπαλκούρας 6.

Thessaloniki Avispas: Ιακωβίδης 4, Μουταφίδης 10(2), Τζιτζάλης 2, Καμαρούδης 11(3), Κώστας 6, Μαυρίδης 1, Β. Χατζηιωαννίδης 9(1), Σταματάκης 6, Σουλιώτης 2, Γ. Χαζτηιωαννιδης 17.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων που τα έδωσαν όλα για την νίκη.