18/09/2021
Most Wanted 18 5 11 22 - 54 -
Thunder 12 27 18 13 - 70 -

Ανέβασαν ρυθμό και το «καθάρισαν» οι Thunderblaze!

Οι Thunderblaze, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Basketaki Cup, νικώντας με 70-54 τους πολύ ανεβασμένους Most Wanted!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Most Wanted ήταν εξαιρετικοί. Ο Νίκος Νικολάου, έκανε την εμφάνιση της ζωής του και με 14 πόντους (15 επιρροή) οδηγούσε την ομάδα του Πίκουλη, που προηγήθηκε με 18-12. Για τους Thunderblaze, 6 πόντους έβαλε ο Ευσταθίου, ενώ από 3 πρόσθεσαν οι Τσιστράκης και Πάλλης.

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Κοκκινάκη έδειξε την τεράστια κλάση της. Με 8/15 τρίποντα, σημείωσε 27 πόντους και έτρεξε ένα επιμέρους 27-5, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 39-23, με τον Σάκη Πάλλη να σημειώνει 8 πόντους. Για τους Most, που «κόλλησαν» επιθετικά, 3 πόντους έβαλε ο Νικολάου και από 2 Μήτσης και Μιτζέλος.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο, αφού οι Thunderblaze είχαν βάλει για τα καλά το νερό στ’ αυλάκι. Η επιθετική δεινότητα των τυπικά φιλοξενούμενων φάνηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου σημείωσαν 18 πόντους, με τον Ευσταθίου να σημειώνει 8. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 57-32 με την διαφορά να βρίσκεται πλέον στους 25 πόντους. Για την ομάδα του Πίκουλη, 4 πόντους έβαλε ο Χρήστος Μήτσης, που ήταν καλός μέσα στο «ζωγραφιστό».

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και με την διαφορά σε τόσο υψηλά επίπεδα, οι δύο ομάδες δοκίμαζαν διάφορα πράγματα που θα χρειαστούν μέσα στην χρονιά. Το τελικό σκορ 70-54, αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού, αφού οι Thundeblaze ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Hall Of Brands MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Σάκης Πάλλης με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Νικολάου με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι Most Wanted είχαν 23/71 εντός πεδιάς, 7/23 τρίποντα και 1/7 βολές. Πήραν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα κι έκαναν 9 λάθη. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 23/60 εντός πεδιάς, 13/28 τρίποντα και 11/16 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 1 τάπα.

Most Wanted (Πίκουλης): Νικολάου 22, Παπακωνσταντίνου 2, Παπαδόπουλος 9, Μήτσης 8, Πίκουλης, Μιτζέλος 2, Γιαννούλης 7, Ντάνασης 4.

Thunderblaze (Κοκκινάκης): Ευσταθίου 18, Καραγιαννάκης 10, Λαγός 11, Μπούτος, Εμμανουηλίδης 2, Τσιστράκης 9, Πάλλης 17, Τζούρτος 3.

Τι μας άρεσε: Το ανταγωνιστικό παιχνίδι που είδαμε!