21/03/2023
Δεν έχει 13 23 20 23 - 79 -
Hellas Paper Bears 14 20 14 21 - 69 -

Ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν την νίκη οι Δεν Έχει!

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στην πρώτη περίοδο με τις δύο ομάδες να παλεύουν για να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Νικητές από αυτές τις μάχες βγήκαν οι Hellas Paper Bear καθώς κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα με τα καλάθια του Παλιογιάννη και του Θοδωρή Πολυχρονιάδη. Οι Δεν Έχει έμειναν κοντά στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Μυλωνά και του Καλπαξίδη διαμορφώνοντας το 13-14.

Στη δεύτερη περίοδο οι Δεν Έχει μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με τις προσπάθειες του Γιαννακούδη και του Μυλωνά, όμως οι Hellas Paper Bears απάντησαν γρήγορα με τον Νικηφόρο να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 36-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Δεν Έχει ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι με τους Βρακά, Παντάλη και Καλπαξίδη να αποτελούν μόνιμες απειλές για το αντίπαλο καλάθι. Οι Hellas Paper Bears βρήκαν λύσεις στην επίθεση στο πρόσωπο του Φαρμάκη και του Θοδωρή Πολυχρονιάδη, όμως πλήρωσαν την αστοχία από την περιφέρεια και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 56-48.

Στην τέταρτη περίοδο οι Hellas Paper Bear προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους με τον Νικηφόρο, τον Παλιογιάννη και τον Θοδωρή Πολυχρονιάδη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως οι Δεν Έχει με τον Μυλωνά να είναι σε μεγάλη μέρα κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και να πάρουν την νίκη με το τελικό 79-69.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Νίκος Μυλωνάς με 33 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Για τους Hellas Paper Bears ξεχώρισε ο Θοδωρής Πολυχρονιάδης με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Δεν Έχει: Μυλωνάς 33(5), Κοντολέων 2, Καλπαξίδης 15, Αλβανός, Παντάλης 6, Βρακάς 8(2), Γιαννακούδης 15(3).

Hellas Paper Bears: Φαρμάκης 9, Πολυχρονιάδης Χ., Πολυχρονιάδης Ι. 3, Πολυχρονιάδης Θ. 19(2), Αλεπάκης, Παλιογιάννης 17(1), Νικηφόρος 21, Ρίζος.

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Νίκου Μυλωνά.