55
MnP 12 10 17 16 - 55 -
Hoston Celtics 9 5 5 9 - 28 -

Ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν την νίκη οι MnP!

Η πρώτη περίοδος ήταν ισορροπημένη για τις δύο ομάδες καθώς προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους. Κεφάλι στο σκορ κατάφεραν να πάρουν οι MnP με τον Καραμπά και τον Μόκκα να ξεκινάνε ζεστοί για την ομάδα τους. Οι Hoston Celtics δεν άργησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Γκουτζαμάνη διαμορφώνοντας το 12-9.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός έπεσε στο παιχνίδι καθώς είχαμε πολλά λάθη και από τις δύο μεριές. Οι MnP προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τον χαμηλό ρυθμό του παιχνιδιού και με τα καλάθια του Νταβαρίνου και του Κιοσέογλου ανέβασαν ακόμα περισσότερο την διαφορά. Οι Hoston Celtics δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί παρά την προσπάθεια του Παπασιώπη καθώς πλήρωσαν τα λάθη που έκαναν στην επίθεση, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 22-14.

Οι MnP ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και προσπάθησαν να καθαρίσουν από νωρίς το παιχνίδι με τον Καράμπα και τον Χαρίτων Κεχίδη να συνεργάζονται άψογα και να πετυχαίνουν το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Hoston Celtics δεν μπόρεσαν να ανακόψουν τους αντιπάλους τους και δεν βρήκαν ποτέ ρυθμό στην επίθεση, με αποτέλεσμα να δουν την διαφορά να μεγαλώνει στο 39-19.

Στην τέταρτη περίοδο οι άμυνες χαλάρωσαν λόγω της μεγάλης διαφοράς αλλά και της κούρασης των δύο ομάδων, δίνοντας την ευκαιρία στους παίκτες να βρούν εύκολα καλάθια. Οι MnP εκμεταλλεύτηκαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κλείδωσαν την νίκη. Οι Hoston Celtics άργησαν αλλά βρήκαν ρυθμό με τον Καρκαλέτση και τον Γκουτζαμάνη να διαμορφώνουν το τελικό 55-28.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Χαρίτων Κεχίδης με 8 πόντους, 16 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Για τους Hoston Celtics ξεχώρισε ο Βασίλης Γκουτζαμάνης με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

MnP: Παπαδόπουλος, Λάσκος, Μπασιακούλης 2, Θ. Κεχίδης 2, Λάσκος, Νταβαρίνος 10, Κιοσέογλου 6(2), Στρούζας 5(1), Καραμπάς 11, Μόκκας 11, Μπουρλετσίκας, Χ. Κεχίδης 8.

Hoston Celtics: Καλλασίδης, Μισιρλής 3(1), Καρκαλέτσης 6, Γεωργίου 2, Ντουνούσης 2, Δώγος, Γκουτζαμάνης 9, Καλαμάκης, Παπαναστασίου, Παπασιώπης 6.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες και ο πλουραλισμός στην επίθεση των MnP.