77
86ers 16 20 19 22 - 77 -
Brokers 14 15 11 24 - 64 -

Ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο οι 86ers και πήραν την νίκη!

Στο ξεκίνημα του αγώνα είχαμε πολλές δυνατές μονομαχίες καθώς και οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Οι 86ers με όμορφες συνεργασίες του Συμεωνίδη και του Μακουλίδη κατάφεραν να περάσουν μπροστά, όμως η απάντηση από τους Brokers ήταν άμεση με τα καλάθια του Μαυρομανώλη με αποτέλεσμα η λήξη της πρώτης περιόδου να βρεί τις δύο ομάδες στο 16-14.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι 86ers ανέβασαν την απόδοση τους στην άμυνα και εκμεταλλευόμενοι τις αργές επιστροφές των αντιπάλων τους ανέβασαν την διαφορά με τον Σπυρόπουλο και τον Παπαδόπουλο να βγαίνουν μπροστά στο σκοράρισμα. Οι Brokers προσπάθησαν να απαντήσουν με τις προσωπικές ενέργειες του Βλάχου και του Πεχλιβάνη όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους και η λήξη της πρώτης περιόδου τους βρήκε πίσω στο σκορ με 36-29.

Στην τριτη περίοδο η αστοχία των φιλοξενούμενων από την γραμμή των τριών πόντων συνεχίστηκε και σε συνδιασμό με τις κακές επιστροφές έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να φτάσουν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο για πρώτη φορά στο παιχνίδι με Σπυρόπουλο να είναι ασταμάτητος διαμορφώνοντας το 55-40.

Στην τέταρτη περίοδο οι Brokers τα έδωσαν όλα στην προσπάθεια τους να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργεία και με τα  μεγάλα τρίποντα του Ψαρρόπουλου και του Μαυρομανώλη κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους. Κάπου εκεί όμως ο Σπυρόπουλος και ο Μουτσέλης βγήκαν μπροστά για την ομάδα τους πετυχαίνοντας καθοριστικούς πόντους διαμορφώνοντας το τελικό 77-64.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Θανάσης Σπυρόπουλος με 30 πόντους, 21 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αναστάσιος Βλάχος με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

86ers: Σπυρόπουλος 30(4), Συμεωνίδης 10(1), Μουτσέλης 10, Καραγιάννης 9(1), Παπαδόπουλος 12(2), Μακουλίδης 6.

Brokers: Πεχλιβάνης 9, Ζαφείρης 6, Μαυρομανώλης 13(3), Μοσχάκης 4, Βλάχος 20(3), Ψαρρόπουλος 12(2).

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα πολύ όμορφο παιχνίδι καθώς είχαμε θεαματικές φάσεις και από τις δύο ομάδες.