54
Coble 19 14 6 15 - 54 -
Puebla BC 9 10 19 25 - 63 -

Ανεβάσαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν την νίκη οι Puebla BC!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Coble και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ από νωρίς στο παιχνίδι με τις όμορφες συνεργασίες του Τσακμάκα και του Παπανικολάου. Οι Puebla BC βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Νίκου Αλεξανδρίδη και του Σουρμελίδη, όμως πλήρωσαν το νωθρό ξεκίνημα τους και έκλεισαν την περίοδο βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 19-9.

Στη δεύτερη περίοδο οι Puebla BC ανέβασαν στροφές και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τα καλάθια του Καριοφύλλη και του Καμπακάκη, όμως οι Coble έλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τον Ντίσλη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 33-19.

Η αντεπίθεση των Puebla BC ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο όπου με τον Καριοφύλλη να αποτελεί μόνιμη πηγή απειλών κατάφεραν να κάνουν ένα μεγάλο σερί και να μειώσει την διαφορά στον πόντο. Οι Coble παρά τις προσπάθειες του Τσακμάκα, του Κυριακόπουλου και του Κωνσταντινίδη δεν μπόρεσαν να βρούν σκορ με συνέπεια με αποτέλεσμα να κλείσουν την περίοδο στο εύθραυστο 39-38.

Στην τέταρτη περίοδο οι Puebla BC συνέχισαν την αντεπίθεση τους με τον Καριοφύλλη και τον Σουρμελίδη να έχουν βρεί ρυθμό στην επίθεση δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Coble προσπάθησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Ντίσλη, του Τσακμάκα και του Παπανιολάου, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι γνώρισαν την ήττα με το τελικό 54-63.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Νεκτάριος Καριοφύλλης με 29 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Για τους Coble ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Τσακμάκας με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Coble: Τζιούφας, 2, Ντίσλης 13, Κεφαλάς, Κυριακόπουλος 6, Τσακμάκας 14(4), Παπανικολάου 11(1), Χρυσίδης 4(1), Κωνσταντινίδης 4.

Puebla BC: Καμπακάκης 6, Πάχτας, Ν. Αλεξανδρίδης 9(3), Σουρμελίδης 11(1), Καριοφύλλης 29(2), Καπετάνιος 4, Π. Αλεξανδρίδης, Σιώπης 4, Καλφόγλου.

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Νεκτάριου Καριοφύλλη.