03/05/2023
Sicarios BC 15 10 18 23 - 66 -
Leathal Pistols 14 10 15 15 - 54 -

Ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν την νίκη οι Sicarios!

Το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό στην πρώτη περίοδο με τις δύο ομάδες να παλεύουν για να πάρουν το προβάδισμα. Νικητές από αυτές τις μάχες βγήκαν οι Sicarios όπου με τα καλάθια του Μητσάκη και του Λεφάκη κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Οι Pistols απάντησαν γρήγορα με τις προσπάθειες του Τάλλη και του Οικονόμου και κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 15-14.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε. Οι Pistols προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν και να περάσουν μπροστά με τα καλάθια του Μιχέλη και του Αγτζίδη, όμως οι Sicarios βρήκαν απαντήσεις σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Μαρκίδη  να έχει βρεί ρυθμό και να κρατάει την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 25-24 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Sicarios ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και προσπάθησαν να κάνουν ένα σερί και να ξεφύγουν στο σκορ με τον Παπαθανασίου και τον Κυριαζίδη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους. Οι Pistols αντέδρασαν και έμειναν κοντά στο σκορ με τον Καραγκιαούρη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο, όμως πλήρωσαν την αστοχία τους από την περιφέρεια και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 43-39.

Οι Sicarios συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να φτιάξουν μία διαφορά ασφαλείας από τους αντιπάλους τους. Οι Pistols παρά τα μεγάλα καλάθια του Καραγκιαούρη και του Τάλλη, πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι γνώρισαν την ήττα με το τελικό 66-54.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Σάββας Μαρκίδης με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Για τους Pistols ξεχώρισε ο Γιώργος Καραγκιαούρης με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Sicarios: Λεφάκης 9, Πανταζής 3, Ρέμπελος, Μητσάκης 16(2), Παπαθανασίου 9, Ξιούφης 2, Κυριαζίδης 7, Παπασταθόπουλος 2, Μαρκίδης 18(1).

Pistols: Μιχέλης 8, Τάλλης 10, Καραγκιαούρης 13, Πρωτογερόπουλος 1, Αγτζίδης 8, Ρωσσίδης 3(1), Αντωνίου 2, Οικονόμου 5(1), Ευαγγελίδης 4, Δανατζής.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες.