15/02/2023
Hoston Celtics 11 8 7 14 - 40 -
Άξονας BC 14 7 20 19 - 60 -

Ανέβασε απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε την νίκη ο Άξονας BC!

Ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι ο Άξονας BC και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με Ερμείδη και τον Κυπριανίδη να πετυχαίνουν συνεχόμενους πόντους για την ομάδα τους. Οι Hoston Celtics δεν άργησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Καλλασίδη και του Καρκαλέτση διαμορφώνοντας το 11-14.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και από τις δύο ομάδες και κυριάρχησαν οι καλές άμυνες και οι κακές επιθετικές επιλογές. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τον χαμηλό ρυθμό του παιχνιδιού και να πλησιάσουν στο σκορ με τον Γκουτζαμάνη να πετυχαίνει δύσκολα καλάθια, όμως ο Άξονας BC απάντησε άμεσα με τα καλάθια του Γκάτζιου και του Αντικατζίδη κρατώντας με αυτόν τον τρόπο το προβάδισμα. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 19-21.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο με τις όμορφες συνεργασίες του Γκουμα και του Μαργώνη. Οι Hoston Celtics δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους και να μείνουν κοντά στο σκορ παρά τα καλάθια του Γεωργίου και του Καρκαλέτση διαμορφώνοντας έτσι το 26-41.

Στην τέταρτη περίοδο οι άμυνες χαλάρωσαν δίνοντας την ευκαιρία να δούμε όμορφο θέαμα και από τις δύο ομάδες. Οι Hoston Celtics προσπάθησαν νε μειώσουν και να ξαναμπούν στο παιχνίδι με τον Γκούμα και τον Γκουτζαμάνη, όμως ο Άξονας BC με όμορφες συνεργασίες και πλουραλισμό στην επίθεση έβρισκε λύσεις κρατώντας την διαφορά υπέρ του και με αυτόν τον τρόπο πήρε μία σημαντική νίκη με το τελικό 40-60.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Αλέξανδρος Γκούμας με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Θοδωρής Γεωργίου με 5 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Hoston Celtics: Καλλασίδης 8, Μισιρλής 2, Καρκαλέτσης 6,, Γεωργίου 5(1), Ντουνούσης 4, Γκουτζαμάνης 13(1), Τσινάρης 2.

Άξονας BC: Γκάτζιος 6, Ερμείδης 18(1), Γκόφας 3(1), Αντικατζίδης 10, Κυπριανίδης 8, Μαργώνης 5(1), Γκούμας 10.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των παικτών και των δύο ομάδων.