27/09/2021
Δαλάι Κλάμα 12 17 11 25 - 65 -
Drunk Kings 14 6 9 12 - 41 -

Ανέβασε ρυθμό η Δαλάι Κλάμα!

Την πρώτη της νίκη στο Basketaki Cup πανηγύρισε η Δαλάι Κλάμα που επικράτησε στο Basketaki Arena με 65-41 των Drunk Kings!
Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πολύ ισορροπημένο και οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 14-12 με τον Απόστολο Θεοχάρη να σημειώνει 6 πόντους. Για την Δαλάι, 5 πόντους έβαλε ο Σωτηράκης και 4 ο Μπέης.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Η ομάδα του Λάζαρου Μπουρελάκου, πίεσε πολύ, έκλεψε μπάλες και έτρεξε ένα επιμέρους 17-6 κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 29-20 με τους Παναγόπουλο και Κλούτσο να σημειώνουν από 5 πόντους. Για τους Drunk Kings, 4 πόντους έβαλε ο Θανάσης Καζής.
H κυριαρχία της Δαλάι Κλάμα συνεχίστηκε. Οι δύο ομάδες έσφιξαν πάρα πολύ την άμυνα τους. Αυτό φαίνεται και στο χαμηλό 11-9 που ήταν το σκορ της περιόδου για την ομάδα του Μπουρελάκου, που έκλεισε το δεκάλεπτο στο συν 11, 40-29. Καζής από την μία με 5 πόντους και Κλούτσος από την άλλη με 4, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε αυτό το διάστημα.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Δαλάι Κλάμα διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα που είχε και έφτασε τελικά στην νίκη με 65-41 πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη στο Basketaki Cup. Καλά στοιχεία έδειξαν οι Drunk Kings, οι οποίοι όμως πλήρωσαν τις πολλές απουσίες που είχαν στο παιχνίδι.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Θοδωρής Παναγόπουλος με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Καζής με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.
Συνολικά οι νικητές είχαν 26/57 εντός πεδιάς, 5/19 τρίποντα και 8/18 βολές. Πήραν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι Drunk Kings είχαν 16/59 εντός πεδιάς, 1/15 τρίποντα και 8/15 βολές. Πήραν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα κι έκαναν 14 λάθη.
Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 4, Παναγόπουλος 12, Χρυσάνης 4, Χατζάκης 4, Μπέης 10, Ντεμελής 6, Μάγος 2, Κλούτσος 9, Σωτηράκης 14.
Drunk Kings (Κοκκινογούλης): Κοκκινογούλης 7, Θεοχάρης, Θεοχάρης Απ 10, Καμπράνης 4, Κορφιάτης 7, Καζής 13.
Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!