35
Coble 4 9 6 16 - 35 -
Kamptzida lizards 15 15 18 23 - 71 -

Ανεβασμένοι οι Kamptzida Lizards!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά της περιόδου οι Kamptzida Lizards με τον Καρακίτσιο και τον Ζαγαρτζιλή να ξεκινάνε ζεστοί πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Coble δεν μπήκαν συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι χάνοντας πολλά ελεύθερα σουτ και έτσι δεν κατάφεραν να γίνουν ανταγωνιστικοί με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 4-15.

Στη δεύτερη περίοδο οι Coble ανέβασαν την απόδοση τους και προπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Παπία να πετυχαίνει συνεχόμενα καλάθια, όμως οι Kamptzida Lizards έλεγχαν τον ρυθμό και βρήκαν απαντήσεις σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Λίγκο και τον Τσερέλη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους διαμορφώνοντας το 13-30.

Οι Kamptzida Lizards ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να ξεφύγουν και άλλο στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Καρακίτσιου και του Πεφτιτσέλη, εκμεταλλευόμενοι και την κακή αμυντική λειτουργία των αντιπάλων τους. Οι Coble δεν μπόρεσαν να μείνουν ανταγωνιστικοί παρά τα καλάθια του Παπία και του Κατέρη και έτσι είδαν την διαφορά να μεγαλώνει και να φτάνει το 19-48.

Στην τέταρτη περίοδο και οι δύο ομάδες χαλάρωσαν τις άμυνες τους προσφέροντας θέαμα στους παρευρισκόμενους. Οι Coble κατάφεραν να βρουν ρυθμό στην επίθεση με τον Παπία να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους, όμως οι Kamptzida Lizards ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση και  κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 35-71.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Βασίλης Καρακίτσιος με 17 πόντους, 24 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.

Για τους Coble ξεχώρισε ο Θοδωρής Παπίας με 24 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Coble: Τζιούφας 3(1), Κοντογιώργος, Παπίας 24(1), Αλευράς 2, Τσιότρας, Κεφαλάς 2, Κατέρης 4.

Kamptzida Lizards: Ζαγαρτζιλής 17(4), Λίγκος 14(1), Καρακίτσιος 17, Κουκούλης, Πεφτιτσέλης 8(1), Αποστόλου 2, Τσερέλης 13(2).

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες και ο πλουραλισμός στην επίθεση των Kamptzida Lizards.