27/03/2023
Kamptzida lizards 10 15 16 22 - 63 -
Δεν έχει 13 16 21 21 - 71 -

Ανεβασμένος ο Μυλωνάς στην νίκη των Δεν Έχει!

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στην πρώτη περίοδο με τις δύο ομάδες να παλλεύουν για να πάρουν το προβάδισμα. Νικητές από αυτές τις μάχες βγήκαν οι Δεν 'Εχει, οι οποίοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Μυλωνά και του Καλπαξίδη. Οι Kamptzida Lizards απάντησαν γρήγορα με τα καλάθια του Λίγκου και κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 10-13.

Στη δεύτερη περίοδο οι Kamptzida Lizards προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Αρβανίτη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα σε άμυνα και επίθεση μαζεύοντας πολλά ριμπάουντ, όμως οι Δεν Έχει άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων τους και με τους Γιαννακούδη και Μυλωνά να βγαίνουν μπροστά  κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 25-29.

Οι Δεν Έχει ανέβασαν την απόδοση τους στην τρίτη περίοδο και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με τον Γιαννακούδη και τον Κοντολέων να αποτελούν μόνιμες απειλές για το αντίπαλο καλάθι. Οι Kamptzida Lizards βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Τσερέλη, του Μπαχτσιαβάνη και του Κουκούλη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι έκλεισαν την περίοδο βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 41-50.

Στην τέταρτη περίοδο οι Kamptzida Lizards προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους και να διεκδικήσουν την νίκη με τα συνεχόμενα καλάθια του Μπαλέκα και του Λίγκου, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους. Οι Δεν Έχει εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού παίρνοντας την νίκη με το τελικό 63-71.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Νίκος Μυλωνάς με 26 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Για τους Kamptzida Lizards ξεχώρισε ο Φώτης Αρβανίτης με 10 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Kamptzida Lizards:  Λίγκος 21, Κουκούλης 5(1), Αποστόλου 2, Αρβανίτης 10, Τσερέλης 12(1), Μπαχτσιαβάνης 6, Μπαλέκας 7.

Δεν Έχει: Μυλωνάς 26(2), Κοντολέων 4, Καλπαξίδης 13, Σαλασάσογλου 2, Βαβρίτσας 4, Οικονόμου, Λάμπρου 4, Γιαννακούδης 18(2).

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν στο παρκέ οι παίκτες των Kamptida Lizards.